Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Irga - wiosna, czy to ty ? - przesadzanie
Autor Wiadomość
goccha 

Dołączyła: 03 Lut 2008
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-02-23, 08:43   Irga - wiosna, czy to ty ? - przesadzanie

Witam
Kupiłam zeszłej jesieni na Allegro malutkę irgę - od znanej na tym forum osoby - nic przy niej nie majstrowałam do tej pory.
Zimowała na balkonie - opatulona według wszelkich wskazówek.
Przed chwilą do niej zajrzałam - ma 2 maciupeńkie listki - pozostałe gałązki też są jakieś nabrzmiałe.
A moje pytanie :
Kiedy ją przesadzić ? oczywiście chciałabym i dzisiaj ale się boję ją uszkodzić .
Planuje dla niej znacznie większą doniczkę - akadama + podłoże do bonsai + drenaż - keramzyt.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Małgorzata
_________________
Małgorzata Goławska
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-02-23, 09:54   

Co do irgi jako bonsai to niestety jeszcze nie mam doświadczenia w praktyce, ale z tego co wiem z ogrodnictwa i z książek to, że irgi w ogóle bardzo nie lubią przesadzania. Z wiekiem adaptacja jest coraz trudniejsza. Irgę jako bonsai przesadza się co roku do momentu osiągnięcia przez nią wieku około 10 lat. Robi się to wczesną wiosną, a w tym roku (jaki i w ubiegłym) wiosna nam przyszła nieco wcześniej, bo właśnie teraz jest czas na przesadzania i cięcia większych gałęzi u drzew i krzewów, a tu tymczasem pąki na nich już pękają, co świadczy, że soki zaczynają krążyć, a co jest niewskazane przy takich pracach. Sądzę, że jeśli w ogóle w tym roku przesadzać to jest to ostatni moment.
_________________
 
 
goccha 

Dołączyła: 03 Lut 2008
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-02-23, 11:27   

w takim jeszcze mam drugie pytanie - z wymianą całkowitą podłoża czy nie ?
_________________
Małgorzata Goławska
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-02-23, 14:59   

Nigdy się całkowitej wymiany nie robi, zawsze pozostawiamy ziemię w okolicach nasady pnia i im jej więcej zostanie tym lepiej. Możesz rozczesać dalsze korzenie. Ja bym polecał przyciąć nieco starsze gałęzie żeby korzenie miały mniej do wyżywienia. Nowe przyrosty tnie się podczas okresu wegetacyjnego, więc jeszcze trochę poczekaj. Temat irgi był już poruszany na forum.
_________________
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-02-23, 20:25   

Witaj :-) Najprostszy sposób przesadzania tak malutkich roslin , to wyjąć ją z doniczki , odkroić dolną część bryły korzeniowej (jakieś 2 cm)potem delikatnie , jednak nie wiele rozluźnić pozostałe korzenie i nieco skrócić nadmiernie wyrośnięte , czyli sporo starej ziemi zostaje , można jedynie od spodu delikatnie wydłubać jej troszkę patyczkiem . A gałązek nie tnij aż do ewentualnego kwitnienia , sporo z tych maluszków juz kwitnie :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
goccha 

Dołączyła: 03 Lut 2008
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-02-24, 07:04   

dzięki za podpowiedzi.
Co do terminu przesadzania rozumiem ,że już, choćby dzisiaj , a właściwie we wtorek, bo czekam na doniczkę
Proszę o potwierdzenie .
Pozdrawiam
_________________
Małgorzata Goławska
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2008-02-24, 19:38   

Tak , pogoda jest do tego odpowiednia , więc nie czekaj z tym nazbyt długo , jedyne o czym powinnaś pamiętać to zabezpieczenie przesadzonej irgi przed ewentualnym atakiem mrozów , bo mogą nas jeszcze zaskoczyć , w końcu mamy dopiero Luty , choć bardzo nietypowy :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group