To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Czarne plamki Karmona

Anonymous - 2006-11-14, 01:31
Temat postu: Czarne plamki Karmona
Witam, mam Carmone drobnolistna, jest już u mnie około 7 miesięcy. Około 2 tygodnie temu zaczeły opadać liscie w dośc dużych ilościach, liście, które już były, zresztą nowe się raczej ostatnio nie pojawiają. Liście, które opadają najpierw płowieją, a później opadają, zauważyłem, że na spodniej części mają maleńkie czarne plamki lub też może robaczki, w każdym razie malutkie. Nieopadające zdają sie ich nie mieć.Carmona dotąd nie chorowała, warunki ekspozycji słonecznej i temperaturowej nie zmieniły się znacznie ( w końcu jesien ). Tu gdzie mieszkam, czyli w Kołobrzegu mamy czystą wodę, praktycznie nie chlorowaną, można pić smiało z kranu. Przez pare dni jednak woda była mocno ( ale w normach ) chlorowana i carmona też tą wodę otrzymywała. Nie wiem więc co jest przyczyną opadania liści. Proszę o POMOC
P.S Opadanie liści zdaje się mieć charakter, że tak to ujmę "od prawej do lewej"

Anonymous - 2006-11-14, 01:34

Te "plamki" są wewnątrz liści, tak przynajmniej wnioskuje, gdyż nie dają się usunąć mechanicznie.

Jednak nie jestem pewien, czy są wewnątrz. Przy mocnym pocieraniu palcem troche się wycierają te "plamki"

Jacek Grzelak - 2006-11-14, 08:18

te plamki są raczej objawem przelania , a i chlor także mógł swoje zrobić , na wszelki wypadek na przyszłość odstawiaj wodę do podlewania na co najmniej 1 dobę i dopiero podlewaj nią rośliny , carmona jest dość trudna rośliną , szczególnie podczas zimowania w warunkach mieszkalnych , bardzo cierpi z powodu nadmiernie suchego powietrza i nie znosi przelewania , możesz jej poprawić warunki wystawiając obok tacki ze żwirem nasączone wodą , ta z kolei parując , nieco zwiększy wilgotność powietrza wokół rośliny , ajuż optymalne warunki uzyskasz w łazience , jeśli masz taką z oknem i parapetem :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2006-11-14, 13:31

Dzięki Jacek, mam nadzieję, że pomoże.
Pozdrawiam



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group