To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Mój Grubosz...

Anonymous - 2006-11-12, 16:27
Temat postu: Mój Grubosz...
Jak w temacie ;) Jestem nowym użytkownikiem tego forum i przeczytałem, że grubosze też nadają się na bonsai. Znalazłem u siebie w domu dość spory i dojrzały okaz. Co mogę z nim zrobić by przypominał bonsai ??
Oto fotki:



Przepraszam, za taką jakość (fotki robione telefonem).

Jacek Grzelak - 2006-11-12, 19:49

Przedewszystkim musisz wyprowadzić pień główny i koronę , lub jej zaczątek , a następnie ja rozbudowywać , ale wstrzymaj się z tym do wiosny , teraz nie zalecamy żadnych radykalnych ingerencji w rozwój roślin , zima to nie najlepszy czas dla bonsai , tak w mieszkaniu , jak i na zewnątrz :-) :roll: ;-)
Olon - 2006-11-12, 20:20

Do słusznych uwag Jacka dodam jeszcze pewne rozwinięcie...
wyprowadzanie pnia głównego i korony w Twoim przypadku musisz traktować jako wyprowadzenie pni głównych całej grupy i wspólnej dla nich korony. Nie widać ich dobrze więc nie wiem ile tam wyrasta z podłoża ale dla wymogów kompozycji grupowych bonsai powina być to liczba nieparzysta. Jeśli masz parzystą to pozbądź się w rakcie formowania tego egzemplarza, który jest najmiej atrakcyjny lub nie pasuje do realizowanej wizji.
Grubosze calkiem nieźle prezentują się jako nasadzenia grupowe więc materiał masz wg mnie jak najbardziej dobry. Zimę jednak poświęc raczej na teoretyczne zgłębianie tajników sztuki bonsai. Samego grubosza zaś potraktuj "ostrzej" dopiero wiosną.
:-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group