To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Podocarpus - czernije łodyga, zwiędły liście

mateusz-ozog@wp - 2017-05-09, 20:23
Temat postu: Podocarpus - czernije łodyga, zwiędły liście
Witam!

Drzewko mam od 2-3 miesięcy, przesadzone do mieszanki dla iglaków po miesiącu, teraz podlewane co dwa tygodnie nawozem do bonzai, woda ok. co 2 dni.

Po powrocie z 2,5 dniowego wyjazdu zastałem drzewko jakby zwiędnięte, ale najgorzej wygląda jedna łodyga (która do tej pory najszybciej rosła i wypuszczała nowe liście) bo ma czarny/ciemnobrązowy odcień jakby bardzo szybko obumarła... Świerze jeszcze 3 dni temu młode liście zaczęły odpadać z tej samej gałązki..

Jakieś porady od doświadczonych forumowiczów? Drzewko jest zadrutowane - delikatnie, bez mocnego formowania. Może za wcześnie?
Temperatura pokojowa, słońca nie za wiele, tak jak wyczytałem dla tego gatunku. Jedyne co przychodzi mi do głowy to może jak przy obecnych zimnych dniach, wychodząc na balkon drzewko zmarzło?

Co zrobić żeby uratować łodygę i całe drzewko też, póki tylko jedna łodyga ma takie objawy? Swoja droga pozostałe łodygi od tych 3 miesięcy nie rosną w ogóle - to normalne?

Z góry dziękuję i jeśli coś jeszcze muszę dopowiedzieć, dajcie znać.

armin - 2017-05-10, 11:45

Zagłaskałeś na śmierć. Za częste podlewanie i nawożenie. Korzenie potrzebują tlenu, a ty je co 2 dni topiłeś. Teraz jedynie pozostaje czekać. Miejsce jasne i podlewanie po przeschnięciu podłoża.
mateusz-ozog@wp - 2017-05-10, 17:43

Damn... W takim razie będziemy to jakoś odkręcać. Dzięki!!
MaciekMM - 2017-05-11, 11:53

Możesz próbować ratować, przygotowując roztwór wody utlenionej (10ml) i wody demineralizowanej (1litr).
Czy to pomoże w obecnym stanie, to nie wiem, ale chodzi o dostarczenie tlenu do korzeni. Taką dawkę stosowałem u siebie osobiście, ale ponoć interwencyjna dawka to nawet 20-30ml/litr. Woda utleniona odkazi również podłoże.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group