To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Ficus "marchewa" - kilka pytań

Misty - 2016-06-03, 13:25
Temat postu: Ficus "marchewa" - kilka pytań
Dzień dobry!

Tydzień temu w moje ręce wpadł jeden z tych jakże okropnych "marketsai" :-P Znaczy się ficus microcarpa (nazywany ginsengiem). Przez ten tydzień poświęciłam sporo czasu na czytanie wątków o bonsai przekonując się, jak słaby jest to materiał do kształtowania i jak niskie o nim mniemanie ma większość doświadczonych "bonsaistów" :-)

Mimo wszystko, chciałabym spróbować wyhodować coś więcej z tego drzewka. Moje pytania brzmią:

1. Czy powinnam przesadzić go do większej doniczki już teraz? Wydaje się, że zaaklimatyzował się w nowym miejscu, liście stracił tylko podczas transportu.

2. Czy doniczka może być typową doniczką do bonsai - z podstawką, średnio płaska, itp., czy na razie (rok, dwa?) wystarczy mu zwykła głęboka donica?

3. Najstraszniejsze pytanie :D Mój ficus ma dość dobrze rozwinięty pień (nie jest przycięty przy samej górze "marchewy" i trzy bulwiaste korzenie. Chciałabym pozbyć się jednego z nich (tego zaznaczonego na czerwono) na czym zyskałby ogólny wygląd drzewka i co dawałoby podstawy do ewentualnego dalszego kształtowania w przyszłości. Czy Waszym zdaniem ta "operacja" ma szanse się udać? I jeśli tak to kiedy należy do niej przystąpić?

Czytałam o operacji całkowitego usuwania bulwiastych korzeni, nie zależy mi jednak na wykonywaniu odkładu lub hodowli nowych korzeni ani na zakopywaniu całości bulw w ziemi, a jedynie na pozbyciu się jednej "odnogi".

MaciekMM - 2016-06-03, 16:32

Misty napisał/a:
Wydaje się, że zaaklimatyzował się w nowym miejscu

Czy wypuścił w nowym miejscu młode liście? Jeśli nie to nie wiadomo czy się już zaaklimatyzował.
Fikusy można teraz przesadzać, ale jednocześnie pozbawiając jednego korzenia spichrzowego osłabisz go. Jeśli roślina jest silna to nie będzie problemu. Donica może być.
Jedno co bym zmienił obecnie to ta osłonka doniczki. Może jest fajna, ale nie widzisz czy jest tam woda, czy nie. Roślina nie powinna stać w wodzie.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group