To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Pierwsze drzewko

miska24 - 2016-04-18, 13:42
Temat postu: Pierwsze drzewko
Witam

Jakie drzewko polecacie na początek?
Szukam drzewka indoor, które nie wymaga zimowania (mieszakm w bloku i nie mam warunków). Drzewko stało by na parapecie okna wschodniego. Problemem może być również temperatura wewnątrz- około 22-23 stopnie :(
Myślałam min o:
- karmona drobnolistna
- podocarpus
- ligustr chiński (tu problemem jest dostępność :-( )
Czy któreś z wyżej wymienionych ma szanse przeżyć w takich warunkach przy niedoświadczonym opiekunie?
A może jeszcze inne drzewko którego nie wzięłam pod uwagę?

Będę wdzięczna za pomoc :)

MaciekMM - 2016-04-18, 15:16

Pomyśl o ficusie, ale proszę nie kupuj "marchewy" ;-)
miska24 - 2016-04-18, 20:31

Słyszałam, że ficusy się nadają ale one mnie wizualnie nie chwyciły za serce (a merchewy tym bardziej :P )
Na chwilę obecną zrezygnowałam z karmony na rzecz sageretia.

jm - 2016-04-18, 22:49

Portulacaria afra - jak w moim avatarze, idealny bezproblemowy sukulent na słoneczny parapet, nieco podobna do Grubosza (Crassuli) "drzewka szcząścia".
Ale w porównaniu do Grubosza prezentuje się dużo lepiej z uwagi na małe listki.
Bardzo niewymagająca roślina, wprost trudna do zabicia.
Rośnie praktycznie non stop, więc ciągle cieszy.
Bardzo dobrze znosi cięcie, szybko wybijają nowe pędy.

miska24 - 2016-04-21, 10:23

Portulacaria afra nie była dostępna :(
Zdecydowałam się na polecanego tutaj ficusa :) Mam nadzieję, że go nie zabję. Dziś przyjechał, jest piękny :)

MaciekMM - 2016-04-21, 16:53

No to prosimy o zdjęcia.
miska24 - 2016-04-21, 22:19

Jutro zrobię fotki w świetle dziennym :)
Dziękuję bardzo za pomoc :-D

miska24 - 2016-04-22, 13:55

Obiecane zdjęcia mojego drzewka :)





Arbuz - 2016-04-22, 23:43

Fikus fajny ale wymaga przesadzenia. Obecne podłorze do niczego sie nie nadaje.
MaciekMM - 2016-04-23, 07:15

Nooo zacny bardzo to fakt. Podłoże jak to zazwyczaj bywa w tego typu materiale, nie jest zapewne zbyt dobre.
miska24 - 2016-04-23, 09:19

Planowałam przesadzić za rok :/ Ale teraz to też chyba nie najlepszy moment na przesadzanie? Niech się klimatyzuje a ja w tym czasie poczytam na ten temat
MaciekMM - 2016-04-23, 12:22

Jeśli nie zdecydujesz się na przesadzenie, to poczytaj o metodzie podlewania przez zanurzenie. Lepiej rzadziej a porządnie nasączyć podłoże. Jest to Twoja jedyna roślina więc jej nie zamęcz :mrgreen: Powodzenia
Arbuz - 2016-04-23, 20:00

Ostatnio kupiłem podobnego fikusa. Dałem mu 2 tygodnie w domu i poszedł do akadamy. Moim zdaniem mozna go spokojnie przesadzic teraz. Dnie sa juz dlugie światła duzo. Ja bym sie nie bał a fikus bedzie lepiej rósł. Załorze sie ze ma totalnie przerosniete korzenie wiec jesli nie chcesz ciać korzeni to przydałaby sie doniczka troszeczke wieksza niz ta w ktorej jest. Ta ziema w ktorej te fikusy przyjezdzaja do nas bardziej przypomina glinę....
miska24 - 2016-04-23, 20:23

Obawiam się, że nie jestem jeszcze gotowa do pzresadzenia tego drzewka :( Przez najbliższe 2-3 tygodnie o tym poczytam (ziemia/korzenie/doniczka itp) natomiast obawiam się, że moja wiedza nie będzie na ten moment wystarczająca.
MaciekMM, chciałam właśnie podlewać przez zanurzenie. Mam tylko pytanie, ile dni powinna odstać taka woda nim ją użyję?
Prawdopodobie w październiku w moim mieście odbędzie się wystawa oraz warsztaty bonsai i mam nadzieję, że zdobędę wtedy wiedzę która pozwoli mi prawidłowo opiekować się roślinką :)

MaciekMM - 2016-04-24, 22:02

Ja podlewam przegotowaną i odstaną kilka/naście godzin. Ważne jest temperatura wody. U mnie to wygląda tak, że mam zawsze mały zapasik i bezpośrednio przed podlaniem dolewam odrobinę gorącej. Nie podnosi to znacznie temperatury, a fikusy lubią ciepło. Ostatnio też taką wodę przelewam kilka razy z dzbanka do dzbanka, żeby się napowietrzyła odrobinę. Nic nie zastąpi jednak odpowiedniej mieszanki podłoża.
PS Warsztaty to podstawa, nie dowiesz się wszystkiego z forum. Postaraj się być na takim spotkaniu.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group