To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Co to za gatunek? - Czy to carmona? (drzewko z Leroy Merlin)

sejten88 - 2014-09-10, 12:33
Temat postu: Czy to carmona? (drzewko z Leroy Merlin)
Witam,

ostatnio udałem się do Leroy Merlin i w ręce wpadło mi takie cudo. Niestety nie było tam żadnej informacji na temat gatunku, w związku z czym prosiłbym Was o pomoc w identyfikacji. Oczywiście w pierwszej kolejności zajrzałem do działu CO TO ZA GATUNEK?? - Sam zidentyfikuj swoje drzewko i z tamtych zdjęć najbardziej podobna wydaje się być carmona. Poniżej załączam zdjęcia drzewka:





Z góry dziękuję za wszelką pomoc:)

MaciekMM - 2014-09-10, 15:58

Troszkę słabe foty ale wygląda na karmonkę.
sejten88 - 2014-09-10, 16:38

Przepraszam, sądziłem, że udało mi się uchwycić charakterystyczne części rośliny. Które fragmenty pokazać dokładniej?
TigerStyle - 2014-09-11, 18:02

sejten88 napisał/a:
Przepraszam, sądziłem, że udało mi się uchwycić charakterystyczne części rośliny. Które fragmenty pokazać dokładniej?


Liście.

sejten88 - 2014-09-11, 22:13






Zrobiłem kilka, mam nadzieje, że bardziej się nadadzą :)

MaciekMM - 2014-09-15, 15:15

Karmona
Daniel J. - 2014-09-15, 18:00

wydaje mi sie ze to nie karmona popatrzcie uklad lisci , moze to byc bukszpan albo . jakis ostrokrzew :-|
sejten88 - 2014-09-15, 18:26

Bukszpan do mnie nieco przemawia (są bukszpany indoor? drzewko było sprzedawane właśnie jako indoor, ale wiadomo jak to jest w marketach), zwłaszcza, że nie ma białych kropek na liściach, nie wiem czy są one obowiązkowe carmonie. Ostrokrzew trochę mnie zaskoczył, nie powinien mieć bardziej spiczastych liści?
Mirek Drabent - 2014-09-15, 22:12

Bukszpan ma specyficzny zapach (jakby'' kot nasikał do doniczki''-słowa pewnej sprzedawczyni w sklepie ogrodniczym) tylko Ty możesz to sprawdzić.Wg mnie na zdjęciach jest bukszpan.
sejten88 - 2014-09-16, 00:07

Obwąchałem drzewko dokładnie: liście, korę, a nawet ziemię, przyciąłem też jedną gałązkę, żeby poczuć czy może soki będą miały jakiś zapach, ale nic nie czuć. Liście pachną bardzo delikatnie zieleninką (nie wiem jak to inaczej ująć), zapachu kory w ogóle nie czułem, ziemia pachnie ziemią, a ucięta gałązka tak jak liście.

Jeszcze taka dodatkowa informacja (nie wiem czy to widać na zdjęciach): świeże, jasnozielone liście mają taki kopółkowaty kształt, są wklęsłe od spodu i wypukłe z zewnątrz; natomiast te starcze, ciemniejsze są w większości zupełnie płaskie, a tylko mała część z nich jest tak kopułkowata jak te świeże (pewnie jeszcze się nie wyprostowały).

EDIT: Przyjrzałem się teraz z bardzo bliska tym uciętym listkom i zauważyłem, że mają takie drobne wcięcia na brzegach, a każde wcięcie jest zakończone malutkim (musiałem popatrzeć pod odpowiednim kątem i w dobrym świetle, aby to zobaczyć) kolcem/cierniem czy czymś w tym stylu więc może jednak jakaś odmiana ostrokrzewu?

EDIT2: Przeszukałem trochę internetów i znalazłem odpowiedź: ostrokrzew drobnolistny z łac. ilex crenata ;) Dziękuję wszystkim za pomoc!

MaciekMM - 2014-09-16, 14:15

sejten88 napisał/a:
drzewko było sprzedawane właśnie jako indoor, ale wiadomo jak to jest w marketach

Wiadomo :-)
sejten88 napisał/a:
świeże, jasnozielone liście mają taki kopółkowaty kształt, są wklęsłe od spodu i wypukłe z zewnątrz; natomiast te starcze, ciemniejsze są w większości zupełnie płaskie

To by po części na karmonę wskazywało.
sejten88 napisał/a:
nie ma białych kropek na liściach

Hmmm
Co do ostrokrzewu to ma raczej cieńsze blaszki liściowe od karmony.

Daniel J. - 2014-09-16, 17:38

tylko ze ostrokrzewow są dziesiatki odmian.

https://www.google.pl/sea...iw=1280&bih=935

http://www.instantplants....0-%20Bonsai.jpg

taka mała inspiracja :roll:

jareckiM66 - 2014-09-16, 19:04

Jest odmiana tego ostrokrzewu o nazwie 'Convexa' (Ilex crenata 'Convexa'), gdzie liście, szczególnie młode, są wypukłe łyżkowato na zewnątrz blaszki liściowej. Tak na marginesie, ten gatunek ostrokrzewu pochodzi z Dalekiego Wschodu, a polska jego nazwa brzmi ostrokrzew bukszpanowy (syn. Ostrokrzew japoński). Jest również chętnie wykorzystywana jako materiał na bonsai bądź niwaki. Na marginesie dodam także, że jest to roślina silnie trująca (szczególnie jej owoce). Pozdr. Jarek Ż.
sejten88 - 2014-09-16, 22:18

Daniel J. napisał/a:
tylko ze ostrokrzewow są dziesiatki odmian.

https://www.google.pl/sea...iw=1280&bih=935

http://www.instantplants....0-%20Bonsai.jpg

taka mała inspiracja :roll:


Właśnie w taki sposób doszedłem, że to ostrokrzew ;)

Cytat:

Jest odmiana tego ostrokrzewu o nazwie 'Convexa' (Ilex crenata 'Convexa'), gdzie liście, szczególnie młode, są wypukłe łyżkowato na zewnątrz blaszki liściowej.


No to mi zaimponowałeś w tej chwili :) Jak najbardziej zgadza się ten opis z tym co kupiłem.

jareckiM66 napisał/a:
polska jego nazwa brzmi ostrokrzew bukszpanowy (syn. Ostrokrzew japoński).


Ja się w internecie spotkałem głównie z nazwą ostrokrzew drobnolistny, ale zakładam, że wiesz co mówisz więc będę używał nazwy ostrokrzew japoński (ładniej brzmi niż bukszpanowy).

jareckiM66 napisał/a:
Na marginesie dodam także, że jest to roślina silnie trująca (szczególnie jej owoce).


Nie miałem zamiaru jej jeść, ale czasem daje przycinane gałązki moim królikom więc informacja na pewno się przyda, nie będę już musiał grzebać w internecie na ten temat.

Co do opieki nad tym to postanowiłem wystawić ostrokrzew na balkon (wiem, że trochę późno na to, ale nic już na to nie poradzę). Postoi tam do momentu aż nie nadejdą ostre mrozy, a potem pójdzie razem z wiązem do piwnicy.

Btw.: Czy wie ktoś czy są jakieś przeciwwskazania aby ostrokrzew stał blisko wiązu? W jakich książkach mógłbym znaleźć informacje tego typu (poprosiłbym o konkretne tytuły lub autorów)?

MaciekMM - 2014-09-17, 12:06

Faktycznie porównując
jareckiM66 napisał/a:
(Ilex crenata 'Convexa')
i fotki zamieszczone przez sejten88, wygląda to bardzo podobnie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group