To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Przesadzanie i Podłoża - Donica przejściowa

wiazek0312 - 2013-03-31, 13:45
Temat postu: Donica przejściowa
Czy przesadzając do donicy przejściowej, uzyskam większy przyrost w obwodzie pnia, niż gdyby drzewko (wziąz drobnolistny) było w doniczce płaskiej ?
Moje drzewko właśnie znajduje się w takiej doniczce płaskiej typowo do bonsai, odkąd je mam, czyli 2 lata, i w tym czasie nie zauważyłem, aby obwód się zwiększył.

MaciekMM - 2013-03-31, 15:43

Donice przejściowe - szerokie ale też płaskie pozwalają na tzw "utycie". Zazwyczaj w donice docelowe umieszcza się rośliny które osiągnęły docelowe rozmiary.
peper50 - 2013-03-31, 18:31

Donice przejściowe to tylko nazwa. Donice docelowe to donice, które zostały specjalnie wybrane do danej rośliny, które tworzą z nią pełną kompozycję. W donicach docelowych rośliny są prezentowane na wystawach według tych wszystkich zasad etc.

Robocze donice nie mają żadnych właściwości jeżeli chodzi przyrost pnia, to tylko nazewnictwo gdzie sygnalizujemy, że ta donica jest przejściowa. Za to rozmiar donicy gwarantujący swobodny wzrost rośliny ma znaczenie ale nie jej rodzaj :) .



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group