To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Fikus Ginseng plamy na liściach

Tomekzc - 2012-03-29, 19:25
Temat postu: Fikus Ginseng plamy na liściach
Witam, tak jak w temacie. Posiadam drzewko fikus ginseng od okolo roku. jednak od jakiegoś miesiąca może dwóch na liściach zauważyłem wyskakujące ciemne plamy. Na nowych listkach także wyskakują. Zauważyłem także, że liscie bardzo szybko wysychają. Czym to może być spowodowane? Bardzo prosze o pomoc.
TigerStyle - 2012-03-29, 20:17

Zobacz tutaj, wpisz fikus i poczytaj
Tomekzc - 2012-03-31, 13:17

Wznawiam temat. Poczytalem troche w wyszukiwarce i jedyne co mi przychodzi na mysl to to, ze drzewko moglo przymarznąć.. drzewko stoi w oknie na parapecie.. czy wietrzenie pokoju moglo spowodowac jego przymarzniecie? czy moja diagnoza jest bledna?

Jesli są potrzebne zdjecia do pomocy oczywiscie je wrzuce. Bardzo prosze o pomoc

wog - 2012-03-31, 13:22

mogło, podstawowa wada jest przelewanie ficusów, dlaczego nie ma foty to jak wróżenie z fusó
Tomekzc - 2012-04-01, 10:40

Wrzucam zdjecia mojego drzewka



wog - 2012-04-02, 09:12

przedziorek?
Tomekzc - 2012-04-02, 14:44

ja nie zauwazylem na drzewku zadnego szkodnika a ogladalem je dokladnie nie raz
Tomekzc - 2012-04-04, 21:33

nikt nic nie pomoże?
armin - 2012-04-06, 07:55

Myślę wog, że masz rację. Szczególnie pierwsze zdjęcie jest charakterystyczne. Tomekzc - przędziorek jest takim dziadostwem, które trudno dostrzec gołym okiem. Nie widać nawet pajęczynki. Dwa bardzo przydatne przedmioty, to lupa i (lub) spryskiwacz. Przędziorki w fikusach są jednak z reguły sprawą wtórną i pojawiają się na nich, gdy są osłabione. W Twoim przypadku podejrzewam, że nastąpiło uszkodzenie spowodowane zimnym przeciągiem. Roślina na jakiś czas ograniczyła procesy życiowe i wystąpił nadmiar wody. Korzenie zaczęły gnić, roślina coraz bardziej słabła i wdał się przędziorek. To oczywiście teoretyzowanie, bo na podstawie zdjęć nie da się określić na 100 % przyczyny. Jeśli fikus jeszcze żyje, to postaw go w jasnym miejscu, ogranicz podlewanie (rób to po przeschnięciu podłoża) i częściej spryskuj. Po kilku tygodniach powinien dawać oznaki życia.
Tomekzc - 2012-04-07, 11:58

Korzenie są okej, ogladałem je wczoraj, ponieważ postanowilem zmienić mu ziemię. Gdzie ich mogę szukac tego paskudztwa przy pomocy lupy? na lisciach? Ograniczając podlewanie ten szkodnik sam wyginie? Czy trzeba dokupic jakies specyfiki?

EDIT: Tak faktycznie! Chodzi czerwone paskudztwo po lisciach! jak to zwalczyc?!

armin - 2012-04-07, 16:29

http://www.przyjacielebon...topic.php?t=165
viktorrr1 - 2013-07-13, 11:55

Witam.
Mam podobny problem z fikusem, od niedawna liście żółkną i dodatkowo występują różne odbarwienia. Nie wiem co jest przyczyną tych zmian, będę wdzięczny za pomoc.

viktorrr1 - 2013-07-13, 12:28

Foto
MaciekMM - 2013-07-13, 12:57

viktorrr1 napisał/a:
Nie wiem co jest przyczyną tych zmian

My też :-)
A tak na poważnie to może jakieś info:
Od kiedy masz roślinę?
Czy były jakieś zabiegi?
Czy jest nawożona?
W jakim miejscu stoi?
itp+itd
+
FOTY prosimy. (już dodoane :-) )

viktorrr1 - 2013-07-13, 13:09

Drzewko posiadam od dwóch lat. Przesadzana była rok temu, gałązki są lekko podwiązywane, przycinek zero. Nawożone jest Florovitem. Fikus stoi na parapecie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group