To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Zimowanie drzewek - Zimowanie: irga i klon palmowy

Maciek - 2011-10-28, 18:40
Temat postu: Zimowanie: irga i klon palmowy
Witam!
W tym roku będzie moje pierwsze zimowanie w "karierze" ;-) bonsaisty i chciałbym się zapytać kogoś bardziej doświadczonego czy moje zimowanie dwóch wyżej wymienionych drzewek będzie odpowiednie. Mam zamiar obłożyć doniczkę suchymi liśćmi i całe drzewko owinąć agrowłókniną. Czytałem, że można zakopać doniczkę do ziemi ale nie wiem czy to jest konieczne. Z góry dziękuję za pomoc.
P.S. irga nie zrzuciła jeszcze, ani nie zmieniła w większości barwy liści, a inne rosnące w ogrodach całkowicie sczerwieniały. Może jest rodzaj zimozielonej irgi?

dragonww - 2011-11-12, 12:12

Ja swoje drzewka zimuje na trzy sposoby. Pierwszy: mniejsze wsadzam do dużych doniczek plastikowych i zasypuję liśćmi. Drugi: obkładam workami z liśćmi. Trzeci: zakopuję w ziemi. Poza trzecim sposobem doniczki są ustawione na styropianie i w miarę osłonięte od wiatru.
Pit-B - 2011-11-12, 18:46

Od kilku lat dołuje swoje drzewka w specjalnie wykopanym miejscu, całość zasypuję korą i górną część obstawiam styropianem by osłonić od wiatru. Kiedyś zamiast kory używałem słomy zbożowej lecz jest obecnie trudniej dostępna. :cry:
arek_wie - 2011-11-15, 09:13

podobnie jak Piotrek jak swoje dołuję w gruncie
a tak robią to w Czechach / krótki filmik poglądowy /
http://www.youtube.com/watch?v=N1uC3pmufvo

Maciek - 2011-11-15, 21:52

Dzięki. Już nie będę ich dołował tylko trochę lepiej odizoluje od podłoża. Od wiatru są całkiem nieźle osłonięte bo stoją przy ścianie domu w takim kącie. Mam nadzieję, że przetrwają swoją pierwszą zimę :)
Pit-B - 2011-11-17, 13:11

Jeśli oglądałeś filmiki polecone przez Arka to jest tam mowa o zimowaniu w pobliżu ścian budynków. Musisz uważać na śnieg spadający z dachu :-D i nie tylko.
jm - 2011-12-01, 02:05

Maciek napisał/a:
Dzięki. Już nie będę ich dołował tylko trochę lepiej odizoluje od podłoża.


To nie jest najlepszym pomysłem.
Wprost przeciwnie - jak najbliżej gruntu, głębiej w podłoże.
Odizolować należy od drastycznych warunków zewnętrznych - mróz, wiatr, suche powietrze.
Grunt właśnie dostarcza ciepła i wilgoci.

dragonww - 2011-12-01, 15:34

Jm ja swoje chronię ze wszystkich stron. Ale stawiam na styropianie. Przecież przy gruncie jest najzimniej. Co innego w gruncie.
jm - 2011-12-02, 02:30

dragonww napisał/a:
Jm ja swoje chronię ze wszystkich stron. Ale stawiam na styropianie. Przecież przy gruncie jest najzimniej. Co innego w gruncie.


Przy gruncie otwartej przestrzeni - zgoda, ale nie pod przykryciem.
Sam piszesz, że co innego w gruncie - czyli że grunt cieplejszy - dlaczego więc izolujesz się od tego gruntu?
Przy ujemnych temperaturach na zewnątrz ciepło wychodzi z gruntu, na głębokości ca. 1 metra już jest zawsze powyżej zera, choćby na zewnątrz było -30.
Jeżeli izolujesz od gruntu to odcinasz dopływ tego ciepła i po pewnym czasie nawet zewnętrzny styropian może nie wystarczyć.

qwert - 2011-12-16, 17:15

Ogólnie postaraj się żeby po klonie słońce nie świeciło , w zimie słońce to tylko szkody.
Jeśli masz jakiś ogród własny to możesz jakiś inspekt zbudować, choćby 1m x 1m, kilka drzewek wejdzie , a i jak przypili -25, -30 to można go kamieniami dogrzać.

Maciek - 2011-12-16, 18:14

Zrobiłem tak:
-wykopałem dół w ziemi na głębokość łopaty
-trochę podsypałem na dnie liśćmi i wstawiłem doniczki
-owinąłem rośliny i doniczki agrowłókniną, doniczki obsypałem liśćmi i lekko zasypałem ziemią.
To wystarczy? I czy irga która jest jak sądzę zimozielona może być owinięta białą agrowłókniną?

jm - 2011-12-16, 23:39

O irgę się nie martw.
Gorzej z tym klonem palmowym, trudno przewidzieć, zwłaszcza jak jeszcze młody.
Ja bym go jeszcze dodatkowo czymś osłonił oprócz tej agrowłókniny.
I ważne jest aby w czasie zimy podłoże w doniczkach całkowicie nie wyschło.

Maciek - 2011-12-22, 14:38

Dziękuję wszystkim za pomoc.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group