To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Wiąz drobnolisty - pierwsze drzewko

BarTeek - 2011-07-28, 15:53
Temat postu: Wiąz drobnolisty - pierwsze drzewko
Witam Was,

Tytułem wstępu: jestem nowym użytkownikiem forum oraz młodziutkim adeptem sztuki bonsai. Moja wiedza na temat bonsai opiera się na przeczytanym jednym poradniku oraz sukcesywnie czytaniu postów na tym forum. A zatem jak widzicie jeszcze dużo nauki przede mną ;-)

Kilka dni temu otrzymałem od znajomych drzewko (znajomi nie mili chyba czasu się nim opiekować), które zidentyfikowałem jako wiąz drobnolistny – jednak chciałem to potwierdzić (zdjęcia poniżej).

Dodatkowo mam kilka pytań:

1.Czy po okresie adaptacji mogę zmienić drzewku doniczkę ? Czy mam z tym jeszcze poczekać ? --- Obecnie doniczka jest dość duża i głęboka. Chciałbym zmienić ją na bardziej płaską, odpowiednią dla drzewek bonsai.

2.Czy możecie mi podpowiedzieć jakie gałązki powinienem w pierwszej kolejności podciąć ? -- wydaje mi się iż po okresie adaptacji przydało by się troszkę podciąć gałązki ale szczerze nie chciałbym go jakoś nieodpowiednio "oszpecić"

Z góry dziękuje za pomoc
Bartek

slowikp - 2011-07-29, 06:32

Po ok. 2-3 tygodniach możesz przyciąć te długie witki zostawiając 3-4 liście, z przesadzaniem poczekaj do wiosny, no i na słoneczko bo jakoś ciemno ma. Tak to wiąz z tego co dojrzałem.
wiazek0312 - 2011-07-30, 17:39

Tak jak pisze slowikp po tych 2-3 tygodniach możesz przyciąć w gdzieś w taki sposób:
BarTeek - 2012-03-21, 21:07

Witajcie,
W lipcu 2011 r. uzyskałem od Was informacje aby wstrzymać się z przesadzaniem mojego drzewka do wiosny...
Wiosnę już mamy a zatem chciałem przejść do działania, lecz mam pierwszy problem z doborem odpowiedniej doniczki dla mojego drzewka.

Czy doniczka prostokątna o wymiarach 30 cm x 22,5 cm, wysokość 8cm będzie odpowiednia ?

Uprzejmie proszę o pomoc
Bartek

slowikp - 2012-03-22, 06:30

Są pewne zasady dobierania doniczek do drzewek. To temat rzeka, musisz poczytać o tym. a tak w skrócie wszystko zależy od wysokości, grubości drzewka, od koloru kory itd, itd.
Pit-B - 2012-03-22, 20:06

Zasady doboru doniczki są wiążące w przypadku drzewka gotowego do eksponowania, w pozostałych przypadkach odstępstwa od ww zasad są dopuszczalne.

slowikp napisał/a:
No wiesz Pit to można wsadzić w wiadro.


I takie widziałem tu na tym forum. Ale dobrze wiesz Pawle że nie w tym rzecz. Chodzi o to by nie zaczynać kursu podstawowego od zagadnień dla zaawansowanych.

slowikp - 2012-03-23, 06:26

No wiesz Pit to można wsadzić w wiadro.
wro_bel - 2012-03-23, 09:10

Jakbyś wstawił zdjęcie tej doniczki, o którą pytasz może łatwiej byłoby ocenić czy się nadaje.
BarTeek - 2012-03-23, 15:39

Na przykład w sklepie internetowym przyjaciele bonsai dostępne są takie doniczki (tym w szczególności się przyglądałem)
1. Nazwa: Doniczka 27x19x8 cm
2. Nazwa: Doniczka 30x24x7 cm
3. 30 cm x 24 cm wysokość 8cn

Może Wy znacie jakieś sklepy internetowe gdzie mógłby znaleźć doniczkę dla mojego drzewka.
A może dla mojego drzewka powinienem kupić mniejsza doniczke ?



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group