To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Sosna pospolita duża

Anonymous - 2011-05-20, 14:20
Temat postu: Sosna pospolita duża
Witam serdecznie, jestem tu nowy, interesuje mnie sztuka bonsai, na dzialce w wolnej chwili stworzyłem coś takiego:



Co byście mi doradzili? Czy taka forma sosny jest poprawna czy coś przyciąć?

TigerStyle - 2011-05-20, 18:35

Według mnie wbrew pozorom dość trudne pytanie. Na pewno jest za wysokie, roście bardzo prosto, nie ma jakiegoś naturalnego 'bonsai'owego' kształtu. Ja bym uciął pień na wysokości kolana, zostawił w ziemi, dbał i czekał aż wypuści nowe przyrosty. Po kilku sezonach pewnie można by kombinować co dalej.
lukipela - 2011-05-21, 06:54
Temat postu: Re: Sosna pospolita duża
xedos1 napisał/a:
Czy taka forma sosny jest poprawna czy coś przyciąć?

Szczerze? Ta sosna nawet nie stała obok bonsai. Przede wszystkim bonsai to drzewko rosnące w pojemniku - takie formowane w gruncie to niwaki.
Poza tym jednym z ważniejszych celów przy formowaniu drzewek jest przybliżanie zieleni do pnia poprzez formowanie i przycinanie. Natomiast Ty zrobiłeś coś przeciwnego - Nie wystarczy wygolić gałęzi zostawiając na końcach "kępki" igieł by brzewko stało się bonsai. Widać że wyciąłeś wszystkie rozgałęzienia gałęzi wyrastające bliżej pnia, co było błędem bo poszczególne konary powinny się ładnie rozgałęziać możliwie blisko pnia. Poza tym na jednym poziomie nie powinna wyrastać więcej niż jedna gałąź.
Poczytaj sobie o bonsai i oglądaj jak najwięcej zdjęć a zobaczysz co zrobiłeś źle i czy Twoja sosna wogóle nadaje się na bonsai/niwaki.

EnDiK - 2011-05-22, 13:51

Na Twoim miejscu darowałbym sobie robienie Bonsai z tej sosny. Łatwiej będzie zrobić z niej Niwaki niż Bonsai. Ktoś już nad nią pracował ale nie miał na celu zrobienia z niej Bonsai więc po co na siłę to zmieniać? :roll:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group