To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Zimowanie drzewek - Wiąz drobnolistny.

Anonymous - 2007-01-29, 20:00

Witam

Mam pytanie do wszystkich którzy potrafią mi pomóc.
Kupiłem w Carrerfour'rze wiąz drobnolistny.Chociaż bardziej przypomina mi "kłębek wiązowy".Czy ktoś wiedział by jak go przystrzydz,aby wyglądał tak ładnie jak niektórzy tu mają?? :-(

Anonymous - 2007-01-29, 20:06

Proszę o pomoc.Czytałem już o przycinaniu,ale to jest taki kłębek wewnątrz,że aż strach.
Jacek Grzelak - 2007-01-29, 20:07

Aby było tak ładnie jak niekturzy tu mają , nie kupuje się masówki za kilka groszy , tylko u osoby która się na tym zna , lub kilka latek "strzyże " , potem drutuje i formuje , potem strzyże i tak w kółko :roll: :-) :lol: ;-)
Anonymous - 2007-01-29, 20:10

Dzięki.Ale teraz to się głowię jak go rozplątać. :-D

A co do drutowania.Ja naprawdę nie mam o tym pojęcia.Dzisiaj kupiłem tego bonsai'a,przeczytałem wszystko o bonsai'ach co było na tej stronie.I ten dział o drutowaniu,nic mi nie powiedział za dużo.Mam 13 lat (niech pan się nie śmieje),i potrzebuję fachowej rady.Miałby pan jakieś sugestie do tego drzewka patrząc po zdjęciu?

ogrodnik - 2007-01-29, 20:27

Co nieco niepotrzebnych gałązek możnaby wyciąć pod koniec lutego. Wybrać i pozostawić te najważniejsze. W środku korony zrobi się wtedy trochę miejsca, te pozostałe gałązki możnaby podrutować, aby nadać im pożądany kształt, uporządkować je, a potem przez resztę sezonu zagęszczać koronę i czekać na przyrost masy zielonej. A za rok będzie trochę większy wybór gałązek do formowania korony drzewka.
Anonymous - 2007-01-29, 20:35

Wielkie dzięki.Ale jak to drutować?Jestem z tego na pół zielony(bo trochę się pouczyłem z działy o przycinaniu).Ale to nie najgorsze.Bo wszystkie gałązki są już zdrewniałe.Na tym zdjęciu wyżej i tak to lepiej wygląda jak wcześniej(wtedy można było pomylić z krzakiem).
Anonymous - 2007-01-29, 20:49

http://www.przyjacielebonsai.pl/drutowanie.htm
http://www.yamadori.pl/drutowanie.html
tu masz o drutowaniu 8-)
Pozatym poszukaj w wyszukiwarce !! !!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :-P
pozatym odwołuję do literatury :devil2: :zorro:

ogrodnik - 2007-01-29, 21:04

Póki nie wiem jak Ci dostarczyć film to dam Ci linka do zdjęć może to Ci jakoś zobrazuje to drutowanie.
A oto ten link.

Anonymous - 2007-01-29, 21:27

Chciałbym wszystkim podziękować za wysiłek.Tylko że np. na tych stronach co mi Zawio podał są drzewka z prostymi i ładnymi pniami i gałązkami,a moje drzewko tak jak na screenie wyżej to kłębek i boję się je połamać.
:-(

Anonymous - 2007-08-28, 13:18

No właśnie.ziś będe miała wiąza, i juz mysle nad zimowaniem.Myślalam, by go dac na balkon. tylko właśnie wypadałoby go jakoś zabezpieczyć przed mrozem.Myślalam by do jakiejś dużej miski dać bardzo duzo trocin, a do tych trocin wstawić doniczke z bonsai.A jak zabezpieczyć górę ? Może są jakieś inne sposoby zimowania ?Czy ten sposób jest dobry ? co ile dni podlewać w takim stanie drzewko?
Anonymous - 2007-08-28, 13:29

Wszystko było już na forum, poszukaj w wyszukiwarce "zimowanie' "zima" itd.

Nota bene, trociny to bardzo zły pomysł: gniją, są przechowalnią grzybów i innych niemiłych stworzeń. Lepsza po prostu ziemia lub piasek.

Anonymous - 2007-08-28, 13:41

Ziema ? Hm, chyba całkiem niezły pomysł ;)

A górę mogę zabezpieczyć folią i zrobic tylko małą przerwe któredy będzie dolatywało powietrze ?

Anonymous - 2007-08-28, 13:49

Wyszukiwarka : "zima", "zimowanie"
ogrodnik - 2007-08-28, 13:52

nadziemną część drzewka zabezpiecz agrowłókniną lub jakąś matą słomianą tak aby docierało do korony drzewka światło, ale zarazem było zabezpieczone przez zimnym wiatrem. I jeszcze jak wybierzesz materiał do zabezpieczenia doniczki to przysyp też jakieś 2cm pnia i wtedy będziesz tą wierchnią warstwę odgarniała i sprawdzała czy ziemia w doniczce jest sucha, czy trzeba podlać i spowrotem trochę przykrywasz.
Anonymous - 2007-08-28, 14:04

Aha czyli jakbym np. wybrała na to ziemie to ziemią przysypać caly pojemnik tak do 2 cm pnia ?A jak mata słomianą bym przykryła górę to nie musze robić takiej 'przerwy' jak przy folii by światło wpadało ?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group