To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Adenium - róża pustyni.

peper50 - 2010-08-13, 16:14
Temat postu: Adenium - róża pustyni.
Witam.

Zakupiłem jakiś czas temu Adenium. Są to dwie małe sadzonki.
Jedna przez 2 miesiące wogóle nie rosła a druga rosła jak głupia... Teraz ta co nie rosła wypuściła nowe liście a ta co rosła zrzuciła wszystkie...

Problem robi się po podlewaniu. Gdy podleje to roślina traci po 2-3 liście po każdym podlaniu a podlewam raz na tydzień... gdy są upały to 2 razy na tydzień...

Sprawdziłem korzenie i są białe więc roślina niby zdrowa... Miał ktoś podobny problem? Może trzeba przesadzić do nowej mieszanki ziemi do kaktusów? Nie wiem co zrobić... roślina jest już praktycznie goła a rozwijała się dobrze i szybko urosła co widać względem tej drugiej...

Zobaczcie sami:



Anonymous - 2010-08-13, 22:55

Może za dużo na raz podlewasz? Liście najczęściej nagle opadają od właśnie przelania u różnych roślin...

Inna opcja: liście niektórych roślin potrafią się ukorzenić na wilgotnym podłożu, np grubosz owalny zrzuca liście, aby się w ten sposób rozmnożyć, gdy dostanie większą dawkę wody.

Może spróbuj podlewać częściej, ale malutkimi porcjami. :->

peper50 - 2010-08-14, 22:38

Czytałem gdzieś, że dobry moment do podlania to wtedy gdy kaudeks robi się miękki... problem w tym, że nawet po tygodniu kaudeks jest cały czas twardy... hm... nie wypuszcza nowych liści...

Dziwne jest to, że roślina rosła szybko i pojawiały się nowe liście nie zmieniło się nic w otoczeniu a liście opadają po każdym podlaniu...

Podlewam przez zanurzanie raz na 5-6 dni... ta jedna co wcześniej nie rosła teraz ma się dobrze a ta co rosła nagle zrobiła się goła... grr... szukam wszędzie i czytam i nic.

goccha - 2010-08-15, 10:16

Ja swoje Adenium traktuję jak sukulenty.
Podlewam w lecie - nawet i teraz mimo,że stoi na balkonie południowym na słońcu- raz na 3 tygodnie, nigdy przez namaczanie , po prostu solidnie go przelewam.
Jesienią będzie podlewany 1 raz na miesiąc , w środku zimy na 2 m-ce wcale nie zobaczy wody , wtedy też zrzuci liście.
Od wiosny cykl wraca.
Pozdrawiam

peper50 - 2010-08-15, 20:17

Hm ciekawa wypowiedź i bardzo za nią dziękuję. Nie wiedziałem, że aż 3 tygodnie można nie podlewać.

Mogłabyś mi powiedzieć coś więcej?

Chodzi mi o to czy Twoje adenium trzymasz cały rok na zewnątrz w doniczce jako outdoor? Bo pisałaś, że zimą zrzuca liście... więc jak przezimować tą roślinę?

Może być cały rok w mieszkaniu? Z drugiej strony zrzucenie liści pozwala roślinie odpocząć i nabrać sił na kolejny okres wegetacji...

Napisz mi jeśli to nie problem gdzie trzymać, jakie temperatury najlepsze zimą. Będę bardzo wdzięczny! :)

Pozdrawiam!!!

goccha - 2010-08-15, 21:35

Rośnie na południowym balkonie przez cała wiosnę, lato i jesień w pełnym słońcu .
Na zimę wraca do mieszkania, na parapet przy zawsze rozszczelnionym oknie, nie mam niestety innych warunków do jego uprawy.
Liście zaczynają już usychać na balkonie jesienię / brązowanienie końcówek listków / i wtedy zaczynam podlewać 1 raz w miesiącu - przez październik i listopad.
Grudzień i styczeń spędza bez wody i wtedy traci całkowicie liście, w lutym i marcu podlewam raz w miesiącu i jak najszybciej wystawiam na balkon nawet i w marcu a napewno już w kwietniu tam stoi.
Przeżył kilka nocnych przymrozków, stracił kilka młodych listków ale szybko się odbudował.

A i jeszcze coś - mimo tak rzadkiego podlewania kaudeks nigdy nie był miękki - nawet po tych 2 miesiącach bez wody.
Weź też pod uwagę to, że moje Adenium jest dorosłą rośliną , Ty masz sadzonki.

To jest forum o bonsai, Adenium z racji swojego pokroju może takie drzewko przypominać, ale moim zdaniem nigdy nim nie będzie, więc może spróbuj także popytać na forach ogrodniczych.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania zapraszam na PW.

Anonymous - 2012-05-29, 17:37

Witaj ja też swoje adenia podlewam bardzo rzadko(mówię o większych okazach nie o tych wysianych z nasionek) Twoje sadzonki są już duże więc raz na dwa lub trzy tygodnie w zupełności im wystarczy ja co trzecie podlewanie dodaje im do wody nawóz dla roślin kwitnących...
iwan622 - 2012-06-02, 14:06

podlewaj i je przesadź do większych pojemników ;)
peper50 - 2012-06-03, 11:37

Fajne grubasy. Moje Adenium przeszło w tym roku pierwsze drutowanie ^^. Bardzo fajnie się je formuje przez przycinanie.
slam666 - 2012-06-22, 14:41

Gratuluję formowania, możesz wrzucić jakieś zdjęcie po drutowaniu? Ja dziś sobie sprawiłem taką roślinkę i z tego co już wyczytałem, to normalne że adenium brązowieją liście i odpadają, podobno to normalny objaw tej rośliny. Co do pnia, to można go pobudzić do grubienia przez podlewanie, ale co ważne po przesuszeniu, on wtedy gromadzi wodę i przez to puchnie. Takie zabiegi najlepiej przeprowadzać w czasie spoczynku, kiedy roślinka nie potrzebuje tyle wody co latem. Podobno dobrą metodą jest podlewanie roślinki dwa razy w tygodniu, a potem dłuższa przerwa do wyschnięcia podłoża i dopiero znów dwa razy w tygodniu. Swoją drogą bardzo ciekawa roślinka i cieszę się że również stałem się jej posiadaczem. Pozdrawiam.
Aha może głupie pytanie zadam, ale czy Wy trzymacie swoje adenium na dworze od późnej wiosny do jesieni i tylko na zimę do mieszkania? Bo ja cały czas byłem przekonany że to typowo pokojowa roślinka i np. latem można ją wystawiać na dwór przy słonecznej pogodzie :/ ale przeważnie ma stać w mieszkaniu np. na parapecie. Jak postępujecie ze swoimi egzemplarzami?

peper50 - 2012-06-22, 22:36

Młode są delikatniejsze więc lepiej je trzymać w domu cały rok. Tak też swoje trzymałem. Na zimę zrzucały liście nawet w temperaturze pokojowej.

Moje adrenium jest odrutowane ale jedynie 2 "gałęzie" bo tyle ma. Nie ma się więc czym chwalić.

AnnaPopielec - 2012-07-25, 13:09

Witam. Mojej adenium więdną kwiaty. Czy te zwiędnięte kwiaty usuwać czy zostawić aż same odpadną? czy to jest jakaś choroba? i jeszcze jedno pytanie czy Adenium powinno stać w pełnym słońcu czy jednak chornić roślinę przed mocnymi promieniami. pozdrawiam i czekam na pomoc. :cry:
peper50 - 2012-07-25, 14:07

Nie pryskasz wodą po kwiatach?

Adrenium najlepiej rośnie na oknie wschodnim. Duże, palące słońce nie jest wskazane. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.

AnnaPopielec - 2012-07-26, 13:09

Nie pryskam, rzadko podlewam, roślinka stoi w miejescu gdzie nie ma mocnych promieni słonecznych.....:(
peper50 - 2012-07-26, 23:19

Gdy roślina kwitnie trzeba podlewać troszkę częściej i zasilać nawozem do roślin kwitnących.

Pozdrawiam.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group