To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Przesadzanie i Podłoża - fikus ziemia

Anonymous - 2010-05-02, 10:42
Temat postu: fikus ziemia
witam czy jesli dodam kermazytu drobnego do ziemi by polepszyc przepuszczalnosc mimo iz ziemia jest w miare lekka powinienem byl usunąć warstwe drenażu ze spodu doniczki rowniez zrobionej z kermazyty? Czy jedno i drugie sie nie wyklucza? ,pozdrawiam
Herpestes - 2010-05-02, 11:33

Nie usówaj drenażu.Drenaż to drenaż,choćbyś nie wiem z czym mieszał ziemię.
Ronin - 2010-05-02, 11:39

Po co drenaż w przepuszczalnej glebie w malej donicy? Drenaż jest sens robić w dużych donicach roboczych np. 30-40 litrowych. Raz, że woda nie stoi w donicy a dwa, że trochę lżej dla kręgosłupa przy przenoszeniu. A drenaż w donicach bonsaiowych to pomyłka. W takich donicach, gdzie powinny być drzewa w mieszankach z akadamy, kiriu i kanumy drenaż jest zbędny i niepotrzebny.
Donica z keramzytu? Keramzytu możesz dodać do dużej donicy. Inaczej nie ma sensu, bo wszystko wypłynie na wierzch. Inna sprawa to sens dodawania.

Anonymous - 2010-05-02, 11:47

witam, moja wida gdyż zle sprecyzowałem, ficus jest narazie w doniczce roboczej, gdyż jest jeszcze w fazie wzmocnienia i rozwoju. wiec chyba drenaz nie bedzie kolidował
Anonymous - 2010-05-09, 22:17

Witam mam jeszcze jedno pytanie, nie chce juz zakładac nowego tematu wiec zapytam tutaj. Gdzies czytalem ze benjaminy lubia male doniczki i ze powinno sie przesadzac do doniczki o numer wiekszej, natomiast z drugiej strony zaleca sie jeszcze rozwijajace sie rosliny umieszczac w duzych doniczkach roboczych by sie wzmocnily, szybciej rosly i zgrubiały pnie. To jak jest w praktyce? Przesadzic ficusa do wiekszej doniczki czy tylko o numer wiekszej? Z gory dzieki.

MOD: Proszę korzystać z opcji EDYTUJ a nie pisać jeden post pod drugim oraz uzupełnić profil o imię i nazwisko.

Herpestes - 2010-05-10, 17:53

Jeśli chcesz by jeszcze nabrał masy(rozwijał się)to przesadź do większej,jak chcesz go przystopować to do mniejszej.
iwan622 - 2010-05-18, 20:40

fikusy ida w gore jak glupie :lol: ja mam od 3 lat w malej caly czas tej samej doniczce i dalej pnie sie w gore
Co do ziemi ficus przystosuje sie do wszystkiego ;) aby mial wilgotno



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group