To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Pozyskiwanie materiału na bonsai - DĄB 1

Anonymous - 2010-03-21, 18:53
Temat postu: DĄB 1
Witam ! Oto dąbek jaki pozyskałem kilka dni temu . Może za wcześnie sie nim chwalę , bo korzeń palowy był ogromny , ale chciałbym żebyście doradzili mi w kwestii ewentualnego usuniecia tych wszystkich pionowych gałęzi . Oto zdjęcia :
Anonymous - 2010-03-21, 21:44

Ładnie będzie gotowy wyglądać w skorupie (doniczka)
Anonymous - 2010-03-22, 20:16

za wcześnie na usuwanie gałęzi, poczekaj aż się przyjmie...
Anonymous - 2010-03-24, 20:26

Witam ! Jeżeli chodzi o usuwanie galęzi to właśnie po pozyskaniu jest czas żeby je usunąć - redukcja masy korzeni = redukcja masy zielonej . Ja pytam , czy przy tak wygiętym pniu , te pionowo idące gałezie ( lub zaczątki nawych pni ) lepiej zostawić czy od razu usunąć . Może ktoś już spotkał podobny materiał albo ma jakiś pomysł . Pozdrawiam .
Anonymous - 2010-03-25, 22:22

Przycięcie za długich odrostów nie zaszkodzi. Po pozyskaniu najlepiej je od razu ciachnąć a w przypadku większości liściaków po wykopaniu możliwe jest drastyczne cięcie. Jak się przyjmie materiał to wypuści nowe pędy w wielu miejscach. 8-)
Anonymous - 2010-03-26, 09:15

Witam ! Dzięki za zainteresowanie . Myślę , że odpowiedź na moje pytania znalazłem w wątku Mariusza Komsty na forum AB .
slowikp - 2010-03-26, 11:57

Dużo palowego wywaliłeś ?
Anonymous - 2010-03-26, 13:25

Witam ! Palowy poszedł cały , m.in. dlatego , że ukorzeniony był na głębokości nie pozwalającej na przesadzenie go do jakiegokolwiek pojemnika . Jednak z całą stanowczością muszę podkreślić , że możliwe to było dzięki wielu korzeniom włośnikowym wyrastajacym prosto z pnia . Jeśli Twój materiał takich nie ma , podkop go na wiosnę tak , żeby do jesieni wytworzył chociaż trochę korzeni , które zastąpią te utracone podczas pozyskiwania . Potem na jesień odetnij palowy a na następną wiosnę wykopki . W ten sposób zwiększysz szansę na przeżycie Twojego materiału . Pozdrawiam .
loongi - 2010-03-26, 16:43

herbata68 napisał/a:
Witam ! Dzięki za zainteresowanie . Myślę , że odpowiedź na moje pytania znalazłem w wątku Mariusza Komsty na forum AB .


oj chyba nie znalazles... :-/ tam jest mowa o roslinie z juz skupiona i zredukowana bryła korzeniowa a nie swierzo kopanym yamadori... nwet najzdolniejsi nie porywaja sie na kopanie "na raz" ;-) :-D

Anonymous - 2010-03-26, 20:39

Witam ! W moim pytaniu chodziło mi tylko o ewentualną przyszła formę i myślę , że wiele pni też może w liściaku wchodzić w grę . A może coś takiego ? Kształt pnia podobny ale wiąże się to z usunięciem tych pionowych gałezi . Pozrawiam .
loongi - 2010-03-27, 15:40

heh nie zrozumielismy tego tak samo;)


i znalazlem cos takeigo jescze, jakos mi sie skojarzyło...nawet nie wiem czemu :-| tak jakby inaczej nasadzic czy cos... ;-) :lol:

seedkris - 2010-03-27, 18:56

Głóg to nie dąb, inna skala liści.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group