To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Dziwna choroba gruszy. [ rdza gruszy ]

szef - 2006-09-01, 19:47
Temat postu: Dziwna choroba gruszy. [ rdza gruszy ]
( Wątek z 14.09.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Łatwo zgadnąć o co spytam:)
Cóż to za zaraza? może ktoś spotkał sie z takim stworem?
Z tego co wiem wystepuje to tylko na gruszach. Rozwój wygląda mniej więcej tak: po rozwinięciu liści pojawiają się plamy, potem zaczyna pojawiać sie zgrubienie i od spodu wyrasta coś w rodzaju korzonków, które na początku jesieni wyglądają właśnie tak jak na zdjęciu. Całość rzowija się najsilniej po środku liści (choć jak widać nie tylko)




:)

Jacek Grzelak - 2006-09-01, 19:49

niestety nie tylko na gruszy , ja mam z tym problem na jarzębie pospolitym (jarzębina) i niestety , też nie wiem co to takiego .
I tu pytanie do Olona : co to takiego i jak z tym walczyć ?

szef - 2006-09-01, 19:50

Z tego co słyszałem to zupełna nowinka, pojawiło sie dwa lata temu i nawet mózgi z uniwerku nie wiedziały co to takiego (a na Twojej jarzębince quercus, od kiedy to się pojawia?). Ale liczę na Waszą wiedzę, może nie taki diabeł straszny...
Po wyglądzie i sposobie rozwoju można by chyba zaryzykować, że to jakiś pasożyt.

Jacek Grzelak - 2006-09-01, 19:51

zaczyna się jakoś w połowie lipca , najpierw żółte , apotem czerwone plamy na liściu , potem zgrubienie , apo jakimś czasie wytważa się coś w rodzaju kożeni i w końcu liść wysycha , lub zbyt wcześnie odpada
Akiedy się to pojawiło , tego dokładnie nie wiem , ale na pewno wcześniej niż 2 lata temu widywałem to w lesie

:-)

Olon - 2006-09-01, 19:53

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wątku "Szkodniki na naszych drzewkach" (lub jakoś tak) , do postu nr 27. Wystarczy kliknąć :
:]

http://www.przyjacielebon...topic.php?t=161

:-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group