To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Przesadzanie i Podłoża - Mieszanki glebowe

majkelsbt - 2009-01-26, 07:55
Temat postu: Mieszanki glebowe
Witam. Znalazłem ostatnio schemat składu gleby który opracował John Naka. Moje pytania dotyczą:

1. Ziemia darniowa- skąd ją wziąć? ew czy można ją zastąpić ziemią ogrodniczą?
2. Czy piasek o którym tu mowa to po prosty żwir?


Schemat wg Johna Naka

Z- Ziemia darniowa
T- Torf
P- Piasek = Pg Piasek gruby 3,1 -6,3 mm
Ps- Piasek średni 1,6 3,1 mm
Pd- Piasek drobny 0,6 1,6 mm

Jak należy czytać schemat Z1/ T1 / PG1 / PS1/ PD1
Z1 jedna część ziemi
T1 jedna część torfu
Pg1 /Ps1/Pd1= jedna część piasku, w skład której wchodzi mieszanina frakcji grubej, średniej i drobnej w równych proporcjach


KLON Z1 / T2 / Pg1 / Ps1
AZALIA T4 / Pg1 / Ps1
ŚWIERK Z 0,5 / T2 / Pg2 / Ps1
FIKUS Z1/ T1 / Pg1 / Ps1/ Pd1
GINKO Z1/ T1 / Pg1 / Ps1
KAMELIA T3 / Pg1 / Ps2/
SOSNY T2 / Pg3 / Ps1
JAŁOWIEC Z 0,5/ T1 / Pg1 / Ps1/ Pd2
WIĄZ Z1/ T1 / Pg1 / PS1/ Pd1
CYPRYS Z1/ T2 / Pg1 / Ps1
BUK Z1/ T2 / Pg1 / Ps1
DĄB Z1/ T1 / Pg1 / Ps1
BUKSZPAN Z1/ T1 / Pg1 / Ps1

Ronin - 2009-01-26, 09:58

Tak i tak.
armin - 2009-01-26, 19:49

Dodam, że najprostszym sposobem uzyskania ziemi darniowej jest zabranie kretowi kopczyka.
majkelsbt - 2009-01-26, 23:11

o spoko pomysł :) dzięki a jaka będzie lepsza do mieszanki darniowa czy ogrodnicza?
Ronin - 2009-01-26, 23:51

Żadna z nich nie będzie lepsza, mają różne właściwości. Są różne gleby i każda z nich wpływa inaczej na roślinę.
JurasM_PL - 2009-02-23, 07:47

Witam
Czy może ktoś podać jaki wg tych schematów powinien być skład mieszanki dla:

1. Sagaretii
2. Podocarpusa

Wielkie dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam

Anonymous - 2009-02-23, 11:42

Witam

podokarpus inaczej zastrzalin :3cz.ziemi do azalii ,2cz. ziemi ogrodowej ,1cz. perlitu. albo akadama,kompost z kory i żwiru (1:1:1)
podokarpusy nie tolerują wapnia w ziemi !! !!

Sageretia-4cz.ziemi do azalii ,2cz.ziemi gliniastej ,1cz perlitu

pamiętajmy przed ponownym przesadzeniem o przycięciu korzeni!!!!!!

JurasM_PL - 2009-02-25, 07:57

To jeszcze raz ja

1. Czy zamiast perlitu mogę użyć Akadamy lub Kiryu? (chodzi również o Sagaretię)
2. Jeżeli tak to co w tych dwóch przypadkach będzie lepsze?

Pozdrawiam

Anonymous - 2009-02-25, 13:40

Stanowczo akadamę,kiryu stosujemy do iglaków :-)
Anonymous - 2009-02-25, 14:11

Akadame do iglaków stanowczo ?
Anonymous - 2009-02-25, 14:45

Krysztof-to są skutki szybkiego czytania, bez zrozumienia --postów!
akadama- do sagarietii a kiryu do iglaków -czy ja piszę niezrozumiale?????

Robert Błądek - 2009-02-25, 20:27

Muszę się wtrącić ponieważ widzę, że powstał jakiś mit dotyczący kiryu i akadamy. Kiryu jak i akadama jest kopaliną i to z tych samych pokładów. Kiryu jest poniżej akadamy i jest znacznie twardszy oraz nieco kwaśniejszy. Warstwa ta jest odpowiednikiem warstwy wmycia w naszych glebach bielicowych. Zastosowanie: dodawany do akadamy w różnych ilościach procentowych (zarówno do drzew iglastych jak i liściastych!), zadaniem jego jest rozluźnienie, napowietrzenie i lekkie zakwaszenie podłoża, co sprzyja rozwojowi korzeni, a co za tym idzie szybszemu rozowojowi roślin. Taka mieszanka chłonie znacznie mniej wody niż czysta akadama i zastosowanie jej wiąże się obowiązkiem częstszego podlewania, co powoduje szybszy wzrost roślin na masę. Mieszanki takie znajdują zastosowanie w młodych bonsai (takich, na których szybkim wzroście nam zależy). "Dojrzałe" bonsai sadzimi do czystej i przesianej (pozbawionej pyłu) akadamy. Przykład mieszanki glebowej do roślin liściastych stosowanej bardzo często do "pędzenia" klonów: 30% kiryu, 70% akadamy. Do goyomatsu (pinus parviflora): 50% kiryu i 50% akadamy, dodatkowow śladowe ilośc kanumy i potłuczonego węgla drzewnego. Mozna dodawać też bims (pumeks) w niewielkiej ilości. Sosna ta doskonale w tym rośnie, jednak podlewanie jej w takiej mieszance jest wręcz sztuką.
Anonymous - 2009-02-25, 22:26

Bardo piękna "interwencja" Robercie. Ja także myślałem, pewnie jak większość amatorów, że kiryu stosuje się wyłącznie do iglaków, a akadame do liściatych. Sądze, że niewiedze tą zawdzięczamy głównie opisą tej ziemi w sklepach.
kristofer001 - 2009-02-25, 22:55

Robert, a jak to bedzie z azaliami mozna zastosowac 30% kanumy i 70% akadamy? I jeszcze jedno pytanie co ma za zadanie wiegiel drzewny w mieszance?? Z gory dzieki!
carol1 - 2009-02-25, 23:13

Robert Błądek napisał/a:
Przykład mieszanki glebowej do roślin liściastych stosowanej bardzo często do "pędzenia" klonów: 30% kiryu, 70% akadamy. Do goyomatsu (pinus parviflora): 50% kiryu i 50% akadamy, dodatkowow śladowe ilośc kanumy i potłuczonego węgla drzewnego. Mozna dodawać też bims (pumeks) w niewielkiej ilości. Sosna ta doskonale w tym rośnie, jednak podlewanie jej w takiej mieszance jest wręcz sztuką.


Bez jakiejkolwiek ziemi? tylko akadama i kiryu? No a jakbym zrobił mieszanke akadamy, kiryu i ziemi to byłoby to dobre czy wykluczałoby się? No i chciałem zapytać dlaczego podlewanie rośliny w takiej mieszance to sztuka?

Same pytania :mrgreen:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group