To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Zimowanie drzewek - Podlewanie i nawożenie zimą

Anonymous - 2007-11-07, 22:45
Temat postu: Podlewanie i nawożenie zimą
Hej,

Przygotowałem już karton, styropian i trociny w razie nagłego ataku zimy :) Na razie drzewka stoją sobie na balkonie i czekają na zimowanie. Mam jednak pytanko. Jak podlewa się drzewka outdoor zimą? Czy normalnie sprawdzać ziemię? Czy podlewać tylko w przypadku, gdy nie ma mrozów , bo jak się domyślam podlanie przy silnym mrozie może co nieco zaszkodzić drzewku :) Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?

Jacek Grzelak - 2007-11-07, 22:57

podlewamy wyłącznie podczas trwania temperatur dodatnich i to jeśli jest to konieczne , wychodzi to od 2 , do maksymalnie 6 podlań w trakcie zimy, niekiedy dobrym sposobem jest podsypanie mokrym śniegiem samej doniczki , a niekiedy trzeba lać bezpośrednio płyn , wówczas woda powinna być jak najzimniejsza , czyli temperatura zbliżona do temperatury otoczenia , podobnie jak latem , z tą różnicą , że szkodzi zbyt ciepła . podlewanie podczas mrozów nie jest szkodliwe , jednak nie daje rezultatów , woda natychmiast zamarza , lub spływa po prostu po zamarzniętej bryle jak po przysłowiowej KACZCE (ha moge juz chyba bez obaw użyć tego sformułowania :-P ) :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2007-11-11, 11:16

Dzięki Jacku. Powiedz mi jeszcze tylko, czy drzewka outdoor też nawozimy zimą co 1-2 miesiące? Czy dopiero na wiosnę ?
Anonymous - 2007-11-11, 11:45

w styczniu mamy przynajmniej tydzień odwilży. Najlepiej jak Jacek wspomniał podsypywać roślinę śniegiem, a przed zabezpieczeniem jej przed zimą obficie podlać. Śnieg zawiera dużo mikroelementów, które przydadzą się roślinie podczas letnich suszy (dopiero wtedy będą wykorzystane przez roślinę).
Anonymous - 2007-11-11, 12:58

Czyli jak rozumiem raczej naturalne nawożenie ?
Jacek Grzelak - 2007-11-11, 13:28

Poza sezonem wegetacyjnym nawet nie wspominajmy lepiej o nawożeniu roślin naszego klimatu , ktoś może opacznie coś zrozumieć , dowali jakiegoś nawozu i roślina się nie obudzi wiosną :-? :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2007-11-11, 13:38

ba Jacku, można wspomnieć nawet o nienawożeniu indoorów. Dla mnie nawożenie chociaż raz w miesiącu jest już lekką nadopiekuńczością. Nawożenie outdoorów wręcz wielką przesadą. :-)
Anonymous - 2007-11-11, 14:40

Dzięki Wam w takim razie. Mam już pełną jasność :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group