To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Pozyskiwanie materiału na bonsai - Grzybnia a nasiona

Anonymous - 2007-03-29, 21:03
Temat postu: Grzybnia a nasiona
Może pytanie wyda się Wam idiotyczne , ale moja przygoda z "iglakami" dopiero się rozpoczyna ... Otóż sosna drobnokwiatowa jest rośliną która potrzebuje grzybni . O.K. , ale czy jeżeli kupię nasiona , stratyfikuję je i posadzę to same wytworzą sobie grzybnię ? Jeżeli nie to skąd mam ją wziąć . Jeszcze coś : Jaka mieszanka byłaby najodpowiedniejsza do wysiewu tego gatunku ?



Jeszcze coś się mi przypomniało :D Ta sosna jest indoor czy outdoor ?

ogrodnik - 2007-03-29, 21:20

Outdoor. Grzybnię możnaby zaszczepić dodając do podłoża trochę ziemi z bespośredniego sąsiedztwa korzeni sosny.
Olon - 2007-04-01, 21:40

Myślę, że to dobre pytanie na jakieś forum o nasiennictwie :] . Wyhodowanie bonsai z nasion w ogóle (a co dopiero sosny ) to na prawdę nie lada wyzwanie, i czasowe i fachowe. Stanowczo radziłbym Ci jednak poszukać kilkuletniej sadzonki tej sosny. Problem grzybni sam się rozwiąze a TY będziesz mógł już coś przy niej niebawem podziałać. Sosna drobnokwiatowa to zdecydowanie outdoor !
Anonymous - 2007-05-15, 18:52

Pytanie tak po części z ciekawości . Narazie mam wiąza jako jedynego indoora , brzozę i maleńkiego patysia- jałowca . Zadałem to pytanie w głównej mierze dlatego , że nie mogłem znaleźć sadzonki takowej sosny . ZWŁASZCZA na necie .
Anonymous - 2007-05-16, 08:53

Bo sadzonkę sosny najlepiej kupić: nie wiem czy drobnokwiatową kupisz w szkółce leśnej, ale teraz jes wiosna, sezon na wszelkiego rodzaju rosliny w pojemnikach sprzedawane w centrach ogrodniczych, sklepach ogrodniczych, na stoiskach z roślinami do ogrodów itd itp. Można wybrać najlepsze rośłiny, w pojemniku, do formowania od razu (czego nie mógłbyś robić gdybyś kupił w necie sadzoneczkę z gołymi korzeniami).

PS. Żadne nasiona nie WYTWORZĄ grzybni same - przecież grzybnia to grzyb, roślina innego gatunku. Tak jak napisano, jedynym sposobem jest przyniesienie sobie niewielkiej ilosci ziemi z lasu, spod jakiejś sosny, zarodniki grzybów na pewno w niej będą.

Anonymous - 2007-05-18, 11:59

"przecież grzybnia to grzyb, roślina innego gatunku"
AnnaDorota, grzyb to grzyb a nie roślina ;-)

Anonymous - 2007-05-18, 12:42

Fakt.

W mojej wypowiedzi chodziło o to, że nasiono i grzybnia to dwie różne "istoty", w związku z czym nasiona nie mogą sobie grzybni "wytworzyc", muszą się w środowisku znaleźć odpowiednie zarodniki.

Z grzybami w zasadzie czasem nie wiadomo, do jakiego stopnia są "roślinne" w rozumieniu np. rośliny jako istoty samożywnej. Widziałam kiedyś film dokumentalny, w którym kilka komórek grzyba w rodzaju pleśni w niesprzyjających zyciu warunkach łączyło się razem w kulkę i pełzło samodzielnie, niczym ameba, w poszukiwaniu lepszej okolicy.
Ale to juz offtopic na całego.

Anonymous - 2007-05-18, 23:12

Offtopic ale bardzo ciekawy.

Grzybnie można zakupić w centrach ogrodniczych pod nazwą MIKORYZA . Będziesz miał pewność że nie będzie posiadała żadnego świństwa z lasu !!



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group