To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - ratunku bonsai uschło!

MaraJade - 2012-06-02, 15:35

aha, dzięki :)
peper50 - 2012-06-03, 11:24

Widzę, że też jesteś z Czwy ^^ jak coś to wal śmiało ale z tym świerkiem to niezbyt dobry pomysł na początek :P .

Pozdrawiam.

MaraJade - 2012-08-03, 13:52

witam ponownie, czy objawami przędziorków jest taki biały puszek na igłach i żółknięcie/usychanie igieł? Dodam że zauważyłam to tylko w dolnej części drzewka, górna i środkowa jest nietknięta. Czym powinnam to spryskać? Zaraz zrobię zdjęcie
wro_bel - 2012-08-03, 14:25

Rozumiem, że chodzi o świerka. Sprawdź czy objawy nie są podobne, do którejś z chorób podanych na tej stronie (jednego z moich dwóch świerków dopadło miechun świerkowiec i obecnie igły tracą kolor i robią się takie zeschnięte): http://aktua.republika.pl/ochojniak.html
MaraJade - 2012-11-15, 16:46

witam ponownie, mój świerk nadal choruje, żółkną mu igły i opadają ale tylko w niektórych częściach drzewka, tzn w dolnych partiach i głębiej przy pniu. Wydaje mi się że ma przędziorki bo gdzieniegdzie widzę coś jakby pajęczynki a opadające igły czasami wiszą na mikroskopijnych niteczkach. Spryskałam drzewko preparatem na przędziorki miesiąc temu ale nic to nie dało więc spryskałam jeszcze raz. Co mogę jeszcze zrobić? Czy może to coś innego? Poniżej są zdjęcia:
armin - 2012-11-16, 08:22

Nie rób nic. Usychające igły to efekt mniejszej ilości światła w dolnej partii i wewnątrz korony. Naturalne przy tym gatunku.
wro_bel - 2012-11-16, 08:48

Tak jak pisze armin - to naturalne dla świerków tej odmiany. Ja mam dwa takie świerki, z których tylko jeden jeszcze jest taki "bujny" (drugi przerzedzony po formowaniu) i jemu też częściowo igły żółkną i opadają.

Zresztą wydaje mi się, że gdyby miało szkodnika to całe byłoby w złej kondycji a nie tak jak teraz, że miejscami opadają mu żółte igły a większość drzewka jest zdrowa i ładnie wybarwiona.

MaraJade - 2012-11-16, 16:41

ale gdzie niegdzie widzę "puszek" i tak jak pisałam wcześniej niektóre opadające igły tak jakby wiszą na niteczkach. Dopiero jak je strącę palcem to spadają na dół. Czy to nie jest objaw przędziorka? No i ten czubek - przecież czubek jest najbardziej wystawiony na światło, to czemu opadły z niego częściowo igły (pierwsze zdjęcie)?
armin - 2012-11-16, 18:32

Stan czubka rzeczywiście nie wynika z braku światła. Ale przyczyn może być wiele. Widać jednak, że odbija, co dobrze wróży na przyszłość. Przędziorek nie jest wykluczony, ale chyba za bardzo wzięłaś sobie go do serca. Przede wszystkim jest niemal niewidoczny gołym okiem i nie tworzy żadnych kłębków. Pajęczynki mogą pochodzić od niego, ale równie dobrze od zwykłych pająków, które nie szkodzą drzewku. Puszek też może pochodzić z wielu źródeł. Bez zdjęć makro można sobie wróżyć z fusów. Drzewko naprawdę nie wygląda żle i teraz skupiłbym się nad zapewnieniem odpowiednich warunków zimowania. Przez zimę poczytaj trochę o pielęgnacji i chorobach.
MaraJade - 2012-11-16, 19:03

no dobrze, trochę mnie uspokoiliście bo już myślałam że kolejne drzewko uśmierciłam...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group