To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Kiedy podkopac ??

pawel18 - 2007-10-22, 22:45

jeżeli chodzi o to zgrubienie które zaznaczyłem na czerwono to jestem zaskoczony . byłem przekonany że wyprowadze nowy wierzchołek troszke wyżej , tam gdzie jest zielona strzałka , a nawet troszke nad nią . a o to zdjęcie http://www.fotosik.pl/pok...15ebd12f75.html
ps:dodam tylko że front drzewka przedstawiłem na fotce drugiej , przynajmniej tak chciałbym zrobić

Jacek Grzelak - 2007-10-22, 22:51

Miałeś rację , chodziło mi o to drugie zgrubienie , a raczej przejście z grubego w zwężenie , 10cm nad zielona strzałką ;-)
Anonymous - 2007-10-23, 09:04

delete
pawel18 - 2007-10-23, 21:13

no to dobrze bo już myślałem że moje plany legną w gruzach i będe musiał zmienić dotychczasowe zamiary co do wysokości drzewka . dzięki wszystkim za pomoc
pawel18 - 2008-06-09, 11:45

oto zdjecia : pierwsze robione kilka dni po pozyskaniu kolejne kilka dni temu
Ronin - 2008-06-09, 11:58

Przyjemny materiał, ale sporo pracy będziesz miał, jak nie wypuści pędów na zgięciach. Zatem głaszcz go raz dzienni i tłumacz mu, że tam muszą być. Inaczej szczepienie :]
pawel18 - 2008-06-09, 12:26

Ronin napisał/a:
ale sporo pracy będziesz miał, jak nie wypuści pędów na zgięciach
cos mi sie wydaje ze nie wypusci (odpukac) , na razie nie widac tam zadnych pakow . w koncu nie ma nic bez ciezkiej pracy , musze juz sie nastawic psychicznie na szepienie , ale najwczesniej w nsatepnym sezonie . jest na to okreslony termin czy mozna szczepic kiedy badz ?? Macku jak bys mogl to narysuj mi gdzie powinienem naszczepic te galazki jak nie wyrosna
Jacek Grzelak - 2008-06-09, 12:39

Pozwól mu silnie przyrastać w tym sezonie , a na wiosnę silne cięcia , spowoduje to iż obecne gałęzie nie będą proste jak strzała i się rozkrzewią , ponadto może lecz nie musi zmusić roślinę do wybijania nowych przyrostów w miejscach , gdzie w tym sezonie się nie udało . Poza tym czy wszystkie bonsai muszą wyglądać jak z książki :?: masz do dyspozycji świetny pień , wykorzystaj to , wyeksponuj go , a koronę możesz budować z tych górnych konarów , ciągnąc je mocno w dół :roll: :-) ;-)
pawel18 - 2008-06-09, 12:44

Jacek Grzelak napisał/a:
Pozwól mu silnie przyrastać w tym sezonie , a na wiosnę silne cięcia
w tym sozonie nie bede go ryszal , na wiosne moce ciecie tak jak Pan napisal , ale kiedy go drutowac ?? zaraz po mocnym cieciu czy dac mu pozniej kolejny sezon mocnego wzrostu , i pozniej dalej mocne ciecie , czy galazki po 2-3 sezonach nie beda za grube cy cokolwiek z nimi zrobic ??
Jacek Grzelak napisał/a:
koronę możesz budować z tych górnych konarów , ciągnąc je mocno w dół
to wlasnie mialem w planie , chcialem podwuzszyc rosline by osiagnela jakies 20-25 cm wyzej i wtedy najnizsze galazki byly by mniej wiecej na dobrej wysokosci . dziekuje za razdy Panie Jacku
Ronin - 2008-06-09, 12:55

Wydaje mi się, że można powiedzieć, że będzie prowadzony w Tachiki-wzniesiony nierególarny, czyli gałęzie musz wychodzić na zgięciach. Zasady takie jak w Moyogi, ale różnią się linią pnia. Proponuje Ci szczepienie przez zbliżenie. Albo przeciągniesz gałąźna drugą stronę, albo znajdź inną roślinę-jakąś młodąsiewkę.
Jacek Grzelak - 2008-06-09, 12:57

Gdy konary zaczną się zagęszczać (przyszły sezon i następne ) zacznij drutować nowe przyrosty , lecz na krótkie okresy , potem znowu cięcia i tak na przemian , nawet 2-3 drutowania i cięcia w sezonie , planuj cięcia w taki sposób , by stale budować konary w taki sposób jak uważasz że mają się kierować :roll: :-) ;-)
pawel18 - 2008-06-09, 12:59

na razie wszystko zostawiam samej roslinie , zobaczymy w przyszlym sezonie czy czegos nie wypusci na zgieciach , jak nie to wtedy bede dzialal . pozyjemy zobaczymy . dorzuce zdjecie jesienia , badz zima gdy roslina zrzuci liscie , wtedy dokladnie bedzie widac uklad galezi i poradze sie jak przyciac . nie chce niczego spartolic . dzieki wszystkim za pomoc i dobre checi
pawel18 - 2008-11-04, 07:20

a tak grab wyglada po pierwszym sezonie wegetacyjnym w moich rekach .
Jacek Grzelak - 2008-11-04, 08:38

No no , zapowiada się ciekawy materiał , w przyszłym sezonie pracuj nad zagęszczeniem górnej części , natomiast te 2 dolne puść wolno , niech pracują na przyrost pnia , może uda się nieco zniwelować to zgrubienie w połowie pnia :roll: :-) ;-)
pawel18 - 2008-11-04, 18:30

ok tak tez zrobie dzieki wielkie .pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group