To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Pierwsze bonsai - wiąz drobnolistny - prośba o radę

Anonymous - 2011-07-31, 22:19
Temat postu: Pierwsze bonsai - wiąz drobnolistny - prośba o radę
Witam,
oto moje pierwsze prawdziwe bonsai, wiąz. Inne moje drzewka są na razie w stadium embrionalnym prawie ;)
Mam go od ponad miesiąca, pochodzi ze szkółki wrocławskiego guru bonsai :) Jak na razie rośnie sobie zdrowo i przycinam tylko młode odrosty, bez inwazji w formę (która nie będzie i tak zbyt drastyczna). Myślę i myślę co by tu zrobić :) Jako, że dopiero raczkuje w tematyce, mam wiele obaw, dlatego wolę się dopytać na forum.

Ogromnie zaskoczyło mnie to, że na zdjęciach drzewko wygląda O WIELE gorzej niż w rzeczywistości, gałązki z "chmurek" po kompresji do dwóch wymiarów zdjęcia, nakładają się i wygląda to wszystko jak zaniedbany krzaczor ;) No ale przynajmniej zobaczyłem słabe strony rośliny.
Po przesortowaniu dziesiątek zdjęć wybrałem takie, które wydają mi się choć trochę podobne do tego jak ja spostrzegam to drzewko.
Mam prośbę o podpowiedz, którą stronę wybrać na front? Początkowo byłem przekonany, że front to ten w którym pierwszy łuk pnia jest skierowany w lewo (nazwę go "PRZÓD L"), wtedy jeden z głównych konarów skierowany jest do tyłu...a tak chyba mówią podstawy kształtowania. No ale po jakimś czasie zauważyłem niedostatki tej strony: brakuje jej troszkę głębi, i gałązki są słabo ulistnione. Zacząłem myśleć...co autor miał na myśli? Jeden grubszy, dolny konar idzie w teoretyczny "tył" i dwa mniejsze, wyższe idą w "przód". Druga strona (łuk pnia w prawo, nazwijmy go "PRZÓD P") jest ciekawsza, może dlatego, że właśnie część korony jest skierowana do widza i tworzy głębię?
Moje pytania brzmią:
- co wybrać na front ?
- czy rozdzielać chmurki dość mocno czy można pozwalać im się nieco łączyć?
- czy użyć drutu żeby liczbę tychże chmurek zmniejszyć/zbić je mocniej i odsłonić pień?
- jak na razie, jako że jestem laikiem i trudno jest mi znaleźć dokładne wskazówki, JAK mają się docelowo układać drobne ulistnione gałązki? Denerwuje mnie w moim drzewku tendencja do ich łukowatego wyginania i taki dość mocny chaos...czy tak ma być? czy może dążyć do niekrzyżowania się gałązek?

Byłbym wdzięczny za rady
Pozdrawiam serdecznie



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group