To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Bonsai typu indoor do mieszkania o ekspozycji wschodniej

Anonymous - 2011-03-06, 10:35
Temat postu: Bonsai typu indoor do mieszkania o ekspozycji wschodniej
Witam serdecznie,

na wstępie pragnę wszystkich uprzejmie przywitać i wyrazić swoją radość z faktu istnienia takiego forum.

Od jakiegoś już czasu noszę się z zamiarem rozpoczęcia przygody z bonsai. Jestem już zdecydowany na zakup drzewka, niestety nie do końca wiem, czy istnieje jakiś indoorowy gatunek, który:

1) dobrze znosiłby względny brak dużej ilości światła; w moim mieszkaniu okna wychodzą jedynie na wschód;
2) miałby jednocześnie drobne listki. Oglądałem już sporo bonsai i zdecydowanie najbardziej podobają mi się te, które mają drobne, filigranowe listki.

Wiem, że np. fikusy mają opinię "niezniszczalnych" roślin. Sam mam w domu zwykłego (=nie-bonsai) fikusa beniamina i to mój pupil, ale nie chciałbym mieć tej samej rośliny w formie bonsai, tym bardziej że liście to on ma raczej pokaźne ;)

Czy znacie jakieś gatunki, które spełniałyby powyższe kryteria?

Z góry dziękuję za pomoc.

mateusz08 - 2011-03-06, 11:52

jeśli chcesz mieć bonsai z małymi listkami to cię zawiodę bo każda ma w miarę duże, ale żeby liście były małe stosuje się zabiegi, indor są to zazwyczaj rośliny tropikalne a te mają zazwyczaj duże liście
Anonymous - 2011-03-06, 15:31

Dzięki, Mateusz.

No to w takim razie przyjmijmy, że drobne listki nie są aż takim priorytetem.

Które z drzewek dobrze znosi umiarkowany dostęp do światła? Może karmona? (no i listki ma w miarę drobne :) )

Anonymous - 2011-03-06, 18:54

bardzo małe listki ma wiąz drobnolistny ale z kolei ma dosyć spore wymagania hodowlane. Ja poleciłbym fikusa retusa ma trochę inne listki od beniamina a znosi dobrze katowanie przez początkujących. Według mnie to byłby najlepszy wybór dla Twoich kryteriów
Anonymous - 2011-03-06, 20:20

Dzięki za sugestię, Stachu. Jutro przejadę się z żoną do sklepu specjalizującego się w sprzedaży bonsai. Zobaczymy, co mi zaproponują. Jeżeli wrócę z trofeum, pochwalę się :)
slowikp - 2011-03-09, 08:06

może za późno piszę, na połczyńskiej masz fajny sklepik .Mateusz pieprzowiec ma małe listki (pomijając, że potrzebuje dużo światła), ale na wschodnim oknie powinien się utrzymać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group