To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Doszczepianie gałązek

Anonymous - 2009-10-01, 16:49
Temat postu: Doszczepianie gałązek
Witam,
Chciałbym doszczepić gałązki do ficusa benjamina, i teraz mam pytanie:
1. Czy trzeba wycinać dziurę w drzewku czy można na przykład zdrapać troche kody albo po prostu tak jak przy łączeniu pieńków przystawić i przycisnąć np. rafią??

smyko8 - 2009-10-01, 17:55

ja czytalem w jakiejs ksiazce ze kore sie nacina wklada galazke i owija rafia na okolo 2miechy
SirDejw - 2009-10-01, 20:27

Dokładnie, najlepiej by było żeby doszczepiana gałązka została pozyskana wraz z kawałkiem kory tak (jak przy sadzonkowaniu iglaków) aby móc go włożyć nosek pod nacietą korę w miejscu szczepienia i owinąć wcześniej namoczona rafią. U fikusów stosunkowo łatwo jest doszczepiać gałązki więc powodzenia.
Anonymous - 2009-10-21, 15:41

SirDejw:
Niestety takiej możliwości nie mam, uda mi się??
I kiedy odciąć roślinkę od razu po przyciśnięciu czy po tym jak mi się już będzie trzymać??

SirDejw - 2009-10-21, 21:36

Nie rozumiem o co pytasz?
Jakiej możliwości nie masz i co chcesz odcinać?

Anonymous - 2009-10-22, 17:06

nie mam możliwości z tym noskiem i chodzi o odcięcie bo przecież to jest oddzielna roślinka z oddzielnej doniczki i nie wiem kiedy odciąć.
SirDejw - 2009-10-23, 10:36

No to może być problem. Nigdy nie szczepiłem gałązki pochodzącej z innej rośliny.

Jeśli chodzi o takie zabiegi jak doszczepianie gałęzi i zrastanie się pnia z kilku cienkich sadzonek, to musisz mieć pewność ze to dokładnie te same odmiany, a najlepiej pochodzące z tej samej rosliny macierzystej. Inaczej to może się nie udać zwłaszcza szczepienie. Poza tym efekt zrośniętych pni roślin o chociażby innej wielkości liści nie jest pożądany w tej sztuce. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Niech inni się wypowiedzą w tym temacie

Anonymous - 2009-10-23, 16:20

Tak te doszczepiane gałązki będą z tej samej roślinki, robię odkład.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group