To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Jałowiec Chiński i Cyprys Japoński

Anonymous - 2008-11-05, 22:47
Temat postu: Jałowiec Chiński i Cyprys Japoński
Cześć,

Kupiłem jakiś czas temu w sklepie ogrodniczym Cyprysa Japońskiego i Jałowca Chińskiego. Poniżej załączyłem zdjęcia z prośbą o pomoc co można z nich zrobić. Jestem początkującym Bonsaistą do tej pory mam jedno drzewko kupione w Castoramie juz niestety (naszczęscie) uformowane. Chciałbym spróbować własnych sił w formowaniu a mając te dwa drzewa pomyślałem że może będzie to dobry początek.
Pozdrowienia:

Anonymous - 2008-11-11, 18:09

Siema, z jalowca mozesz zrobic:
A)polkaskade
B)Kaskade
C)targany przez wiatr
D)Las (omowie nizej)
w kaskadzie musisz wybrac jedna galaz "przewodnia" reszte wyciac albo ojinowac zeby dalo ladny efekt, w targanym przez wiatr musisz skierowac wszystkie galezie w jedna strone niemalze rownolegle z podlozem <zeby to wygladalo jak smagane przez wiatr>, a wracajac do kaskady to te tzw stopnie czy chmurki musza byc od siebie w odleglosci minimum dloni wsunietej miedzy te poziomy.
Z lasem jest troszhke gorzej, wybierz galaz na ktorej jest najwiecej odrostow i wlasnie ta galaz wkop do ziemi tak zeby wszystkie odrosty wystawaly, wybierz te ktore sa najwieksze i najladniejsze a reszte wywal, stara bryle korzeniowa trzeba wywalic dopiero wtedy kiedy wkopana galaz zacznie puszczac swoje korzonki, a jedynie mozna bryle korzeniowazrownac z podlozem.
Co do tego cyprysa to nie mam pojecia,
moze jakis styl literacki czy cos.
pozdrawiam

Anonymous - 2008-11-14, 12:06

Dzięki za odpowiedz. Bardzo pomocna była.
Jednak myślę ze dla poczatkującego pólkaskada lub kaskada może być za duże wyzwanie a nie chce zmarnować drzewka. Co Pan myśli o stylu pochylonym? Wybrałbym jedna odnogę a dwie pozostałe odciął i może udało by mi sie z nich jin zrobić. A może odwrotnie styl pochylony jest trudniejszy niz polkaskada?
Tak czy inaczej mam czas do wiosny aby pomyslec. Teraz i tak nie czas na obcinanie:-)

Anonymous - 2008-11-15, 15:53

DUncan, do pochylonego potrzebujesz proporcjonalnie grubego pnia. Pamiętaj: drzewo zamiast się złamać na wietrze - wychyliło się, czyli korzenie popękały, ale silny pień wytrzymał.
Anonymous - 2008-11-15, 17:26

No pień na tą chwile to raczej mocny nie jest ani na silny też nie wyglada:-)
Chyba żeby, proszę spojrzeć na zdjecie 4.jpg, tą prawą odnogę skierować mocno ku dołowi (jakby kaskada) a tą środkową skrócić i delikatnie wyprostowac?

armin - 2008-11-15, 21:20

Przepraszam, że będę brutalny. O czym wy Panowie dyskutujecie? :-x Takich materiałow jest w każdej szkółce tysiące i można z nich zrobić wszystko (łącznie z podobizną myszki Miki). Rada dla Duncana - czytaj przez zimę teorię, postaraj się aby Twoje drzewka przeżyły, a wiosną udaj się na spotkanie lub warsztaty. Tam wszystko Ci wytłumaczą. W bonsai lepiej jest nic nie robić niż zrobić coś źle i nieodwracalnie.
seedkris - 2008-11-15, 21:39

Tak na marginesie to nie jest cyprys a cyprysik. Wiec i z zimowaniem jest całkiem inaczej. Cyprysik to nie zdrobnienie od cyprys tylko inna grupa roślin.
Anonymous - 2008-11-16, 16:26

Tak właśnie zamierzam, przez zimę czytać i pytac co niniejszym czynie. Jak pisałem wyżej nie chce zmarnować roslinek, a juz napewno zrobić im krzywde. Dzieki za wszystkie odpowiedzi, jesli cos mi się uda z nich otrzymać zamieszcze zdjecia. Pozdrowienia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group