To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Maść ogrodnicza, pasta na rany

Anonymous - 2008-09-07, 16:32
Temat postu: Maść ogrodnicza, pasta na rany
Witajcie,

Od rana dziś wertuję forum w poszukiwaniu takiego tematu, ale niestety nie znalazłam. Nie chciałabym dublować nikogo ani robić bałaganu, jednak nie znalazłam odpowiedzi na interesujący mnie temat.

Powiedzcie mi proszę, czy po każdym przycięciu gałązki trzeba smarować miejsce rany maścią ogrodniczą? Jak grubą warstwę należy położyć?
Wyczytałam gdzieś, że należy posmarować nie tylko rankę, ale również ok 2 cm wokół rany, żeby miejsce nie uschło, czy faktycznie tak należy postąpić?

Będę ogromnie wdzięczna za pomoc,

Pozdrawiam.

Anonymous - 2008-09-07, 17:14

Nie jestem pewna czy można, ale z pewnością nie trzeba tego robić :) Jedyne co w zupełności wystarczy do tego zabiegu to nożyczki lub palce, w zależności od drzewka.
Anonymous - 2008-09-07, 17:20

Tak, tylko chodzi mi o to, że w momencie kiedy obcinam gałązkę tak, że zostają np. 3 pary liści, to w miejscu obcięcia usycha część gałązki, a tak chyba nie powinno się dziać. Dlatego właśnie stosuje się maść ogrodniczą, czy tak?
seedkris - 2008-09-07, 18:21

Odpowiedź na takie pytanie nie jest taka oczywista i zależy od; gatunku , terminu, grubości ciętego pędu.
Anonymous - 2008-09-07, 19:07

Rozumiem.
Mam Ligustra Chińskiego a za kilka dni będę mieć Karmonę Drobnolistną. Mój Ligustr ma ok 12 cm wysokości, a łodyżki, nad którymi się zastanawiam są drobniutkie i cieniutkie. Po każdym uszczyknięciu łodyżki, na końcach wysycha. Gałązki mam zalepione maścią ogrodniczą i wszelkie rany jakie miał, ale nie wiem co z łodyżkami.
Czy w momencie zalepienia maścią ogrodniczą, łodyżka czy gałązka przestają rosnąć?

seedkris - 2008-09-07, 19:29

Takie drobne gałązki do skracania moim zdaniem nie wymagają zabezpieczenia. Nowy przyrost skracasz, tniesz, uszczykujesz ok 2mm nad listkiem.
Anonymous - 2008-09-07, 21:39

Cytat:
(...) W zależności od wieku usuwanego pędu i gatunku naszego drzewka zabieg ten wykonuje się palcami lub nożyczkami. (...) Przycinanie nożyczkami powoduje, że przycięte pędy na końcach brązowieją i często ich końcówki usychają. Efekt ten znika po kilku tygodniach, ale wytworzenie nowych pąków trwa dłużej niż przy uszczykiwaniu palcami.
(http://www.przyjacielebonsai.pl/przycinanie.htm )


Ja przycinam nożyczkami, czasami stosuję paznokcie ;) Żadnych maści itd., nie ma takiej potrzeby przy cieniutkich gałązkach :) Ogólnie radzę przeczytać cały ten tekst z odnośnika powyżej.

Aha, jeżeli przycinasz gałązkę (bez względu na to czy ją smarujesz czy nie) to zaczyna ona się rozwijać pod punktem przycięcia, wypuszcza tam nowe pąki i listki :)

Rob - 2008-09-08, 18:48

Niektóre gatunki bardziej wymagają zastosowania pasty inne mniej. Kiedyś obiło mi się o uszy, że rany średnicy ołówka i większe, należy zawsze zasmarować pastą, mniejsze w zależniści od gatunku. Nowe drobne przyrosty raczej nie wymagają stosowania pasty.
Anonymous - 2008-09-10, 17:48

Być może popełniłam błąd smarując pastą gałązki, które obcinałam, no ale mam nadzieję, że to nie zaszkodzi mojemu drzewku.
Anonymous - 2008-09-19, 17:51

Mam jeszcze dwa pytania:
Czy w momencie, kiedy mam posmarowane kilka gałązek, żeby zaleczyć ranki, to one w ogóle nie będą rosły?
Czy maść sama kiedyś się wykruszy i po prostu zniknie, gdy spełni swoje zadanie?

Pozdrawiam.

pawel18 - 2008-09-19, 18:04

MartaM napisał/a:
Czy w momencie, kiedy mam posmarowane kilka gałązek, żeby zaleczyć ranki, to one w ogóle nie będą rosły?
tam gdzie ucielas juz na pewno nic nie wyrośnie , ale przeciez wybije cos z innych oczek , oczywiscie nie bedzie to zbyt szybki wzrost , poniewaz okres wegetacyjny roslin mamy juz za soba .
MartaM napisał/a:
Czy maść sama kiedyś się wykruszy i po prostu zniknie, gdy spełni swoje zadanie?
tak maść powinna sama odpaść.
Anonymous - 2008-09-19, 18:16

pawel18 napisał/a:
tam gdzie ucielas juz na pewno nic nie wyrosnie , ale przeciez wybije cos z innych oczek , oczywiscie nie bedzie to zbyt szybki wzrost , poniewaz okres wegetacyjny roslin mamy juz za soba .


Zauważyłam, że pojawiły się nowe pędy pod samą maścią i w wielu miejscach. Oczywiście nie spodziewam się szybkiego wzrostu teraz, cieszę się jednak, że coś się dzieje i to dobrze się dzieje. ;-)

Cytat:
tak masc powinna sama odpasc .


Dzięki serdeczne za pomoc. :-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group