To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Złamany wiąz drobnolistny

Anonymous - 2008-09-01, 22:32
Temat postu: Złamany wiąz drobnolistny
Przy drutowaniu głównego pnia zbyt mocno wygiąłem wierzchołek (mniej więcej 10 cm od góry) i pękł w taki sposób, że w miejscu pęknięcia jest zrośnięta połowa drewna i połowa kory została nienaruszona. Złamanie mocno do siebie docisnąłem i przycisnąłem elastyczną gumką, żeby się trzymało. Czy jest szansa, że rana się zrośnie i góra drzewka przeżyje? Wygląda to mniej wiecej tak:

Jacek Grzelak - 2008-09-03, 11:58

Myślę że powinien się zrosnąć , jeśli tylko nadłamałeś gałązkę (czyt. tu pień ) wiązy mimo pory roku dość dobrze zabliźniają takie rany , warunkiem jest zabezpieczenie rany maścią i głębokość nadłamania , bowiem jeśli nawet się zrośnie , a rana jest głęboka to zostanie tam na długo paskudna rana , może lepszym rozwiązaniem było by skrucenie drzewka i budowanie nowego wierzchołka , zyskał byś na tym ciekawą linię pnia , a na wysokości nie stracisz na długo , po 1 sezonie drzewko nadrobi straty , tylko pozwalaj mu silniej porosnąć :roll: :-) ;-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group