To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Karmona - pełno kwiatów i poważne braki w liściach.

Anonymous - 2007-12-03, 03:06
Temat postu: Karmona - pełno kwiatów i poważne braki w liściach.
Hej

Mam Karmonę, wiele osób już tu pisało o opadaniu liści, ale czy komuś temu zjawisku towarzyszyło silne kwitnięcie? Mam to drzewko już ponad 3 miesiące, na 5 zgubionych liści odrasta może jeden nowy liść i 5 kwiatków. W zasadzie mam już tyle samo kwiatków co liści. Ze względu na brak liści drzewko wygląda trochę łyso. Osobiście wolałbym więcej liści niż te kwiatki:) Kwitnie praktycznie non stop - co robić?

Oświetlenie naturalne raczej słabe, o tej porze roku na drzewo ledwo świeci zachodzące słońce, zamontowałem nawet lampkę sunglo, która ponoć ma zastąpić słoneczko.
Podlewam prawie codziennie, ziemia codziennie na wierzchu wysycha.
W pokoju raczej ciepło 21stopni, ale lubię przewietrzyć solidnie pokój nawet przy ujemnych temperaturach na dworze.
W między czasie wygrałem (Piriflor) wojnę z mszycami.
Podlewałem kranówką (bardzo twardą), od miesiąca podlewam przegotowaną.

Roślince chyba dobrze skoro ciągle kwitnie i kwitnie bez końca? Tylko gdzie liście? i dlaczego ciągle opadają? Może nawóz jej potrzebny? A może woda przegotowana zła do podlewania?

I jeszcze jedno pytanie, jest taka gałązka, z której zupełnie opadły listki, nie ma na niej też kwiatka, czy to znaczy, że to już koniec tej gałązki? - ona jest akurat bardzo ważna w kompozycji całego drzewa!

Z góry dziękuję!

Olon - 2007-12-04, 16:53

Drzewko kwitnie obecnie w bardzo niesprzyjających warunkach, a samo kwitnienie z kolei jeszcze je dodatkowo osłabia i pozbawia masy składników odżywczych. Kwitnienie, a juz tym bardziej obfite, pozbawia roślinę masę energii, a w tej chwili istotniejsze jest by w miarę zdrowo przeżyła zimę, a nie pięknie wyglądała obsypana kwiatami. W takiej sytuacji proponowałbym Ci obrywać pojawiające się pąki kwiatowe (odcinając sam pączek, a zostawiając ogonek na roślinie), zwiększając tym samym szansę na pojawienie się większej ilości młodych liści.

Oprócz tego uważna lektura o zasadach zimowania i metodach podlewania karmon, aby stworzyć jej jak najlepsze warunki do rozwoju listków. Nie nawoź jej aż do lutego-marca kiedy zacznie otrzymywać większe dawki światła słonecznego.

Anonymous - 2008-10-31, 12:04

Witam !

W moim przypadku karmona również kwitnie po dziś dzień.
Zastosowałam się do Pańskiej rady i obcinam pąki kwiatowe.
Mam nadzieję, że faktycznie zwiększy to szanse na bardziej obfite pojawianie się nowych listków.

Pozdrawiam.

Anonymous - 2008-11-01, 08:32

Jak dobrze, że odświeżyłeś temat, bo ja też na swojej Karmonie zauważyłam sporo pąków, chociaż listków też jej nie brakuje, ale jednak pąków ma bardzo dużo.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group