To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Pleśń na ziemi

Anonymous - 2007-10-27, 14:32
Temat postu: Pleśń na ziemi
Witam MAM KŁOPOT na podłożu bonsai pojawiła się pleśń w bardzo dużej ilości oraz żółkną liście. Dodaję zdjęcia i prosze o rade
pawel18 - 2007-10-27, 14:36

miałem kiedyś ten sam prblem ale już go nie mam . to wynika z byt częstego podlewania . weź ostrożnie usuń tą pleśń i dosyp nowej ziemi . straj się podlewać tylko wtedy gdy to jest konieczne , czyli wtedy gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie . liście żółkną również z powodu przelania , sprawdź też co z korzeniami , czy czasami nie gniją .
Anonymous - 2007-10-27, 14:41

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź i pozdrawiam !! !
pawel18 - 2007-10-27, 15:00

jak już będziesz sprawdzał stan bryły korzeniowej to zwróć uwagę na to czy podłoże jest bardzo mokre . jeżeli tak to przez pewiń czas nie podlewaj , niech trochę przeschnie , tylko nie zadużo żeby tym razem nie doszło do przesuszenia .
Anonymous - 2007-11-13, 09:46

dokładnie mam ten sam problem,...
pojawiła mi się duza ilośc pleśni na ziemi oraz na podstawce :cry: ( FICUS RETUSA) i codziennie delikatnie papierowym ręcznikiem ja usuwam.....niestety pojawia sie od razu na nowo :(
nie podlewam go juz zbyt czesto (dosłownie kilka kropel wody )
Co mam zrobić? jak pozbyc się tej okropnej pleśni? Czy moge go przesuszyć?? Już dziennie de dwa listki mi opadają....- jak przesuszę to nie zostanie łysy całkiem?
A jest taki piekny....nie chcę go stracić - co mam robić? Pomocy!
P.S: jako odzywki używam pokon do bonsai (raz na miesiąc nią nawożę roślinkę)

Anonymous - 2007-11-13, 09:55

Ficus teraz potrzebuje odpoczynku , jesli go przesuszysz nic mu nie bedzie,mysle ze wieksza szkode ma od podlewania niz suszy.Plesn spowodowana jest wilgotnoscia to wiaze sie ze skladem mieszanki glebowej duuuza ilosc torfuwytrzymaj jeszcze miesiac kontrolujac podloze a na poczatku stycznia przesadz do bardzo przepuszczalnej mieszanki glebowej
Anonymous - 2007-11-13, 12:36

wog napisał/a:
Ficus teraz potrzebuje odpoczynku , jesli go przesuszysz nic mu nie bedzie,mysle ze wieksza szkode ma od podlewania niz suszy.Plesn spowodowana jest wilgotnoscia to wiaze sie ze skladem mieszanki glebowej duuuza ilosc torfuwytrzymaj jeszcze miesiac kontrolujac podloze a na poczatku stycznia przesadz do bardzo przepuszczalnej mieszanki glebowej


dziękuję bardzo, czyli nie podlewać póki co? Przesuszyć? Ilcze czasu można nie podlewać?

Jacek Grzelak - 2007-11-13, 13:11

Nie możesz całkowicie zaprzestać podlewania , Wog nie pisał o całkowitym przesuszeniu , pewien stopień wilgotności gleby musi być zachowany , tym bardziej że chłonność torfu po przesuszeniu całkowitym zanika i trudno go na nowo namoczyć , dodatkowa wadą podłoża z samego torfu jest to że nie oddaje on całej wody roślinie , wydaje się jeszcze lekko wilgotnawy , a roślina nie jest w stanie pobierać wody , to jakieś 15 , lub 30% wilgotności , a to naprawdę niewiele . Po prostu podlewaj bardziej umiarkowanie , rzadziej i mniej , aha w pozbyciu się pleśni , lub jej ograniczeniu może pomóc delikatne zruszenie patyczkiem wierzchniej warstwy gleby :roll: :-) ;-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group