To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Sosna

Anonymous - 2007-09-25, 07:13
Temat postu: Sosna
Witam.W jaki sposob ksztaltować swiece z iglami tzn. zeby je postawić w pionie na gałęzi, chodzi mi o to czy mocujecie je drutem,oplatacie ? Może macie jakis link jak to wygląda albo sami umiecie mi to pokazac, bede wdzieczny. Pozdrawiam
Olon - 2007-10-13, 21:18

Pewna nieścisłość. Nie kształtujemy w ten sposób świec tylko pęki igieł znajdujące się na szczycie każdej gałązki. Świece to nie rozwinięte jeszcze pęki i tychże raczej się nie rusza (no chyba że trzeba niektóre wyciąć aby zasymulować do intensywniejszego wzrostu inne).

Taki pęk możesz ustawić w pionie za pomocą drutu owiniętego pod samą jego nasadę. Daje to taki efekt, że pęk stawiasz w górę kierując drutem końcowy odcinek pędu zaraz pod nasadą pęku.
Druga metoda polega na utworzeniu takiego lejka z końcówki drutu oplatającego gałązkę, wokół podstawy pęku. tym lejkiem kierujesz pęk do odpowiedniej pozycji. Możesz w ten sposób nakierować sam pęk bez gięcia kawałka pędu i jego nasady. Tutaj pewnym minusem jest zachowanie się pęku, który przy tej metodzie zostaje częściowo ściśnięty przez napierający lejek z drutu.

NIeporadny rysuneczek poniżej :]

Anonymous - 2007-11-10, 15:29

To bardzo interesujace....te wiadomosci to wyczytane, podsluchane, czy z wlasnej praktyki
Olon - 2007-11-11, 08:03

Zobaczone na spotkaniach bonsaistów, warsztatach oraz wystawach, a następnie próbowane :]
Anonymous - 2007-11-12, 11:22

to życze dalszych prób
Anarhis - 2007-11-12, 12:05

Mam prośbę do Jakiegośtam - bo narazie wnioskuje z Twoich postów w tym temacie, że Olon się myli - przynajmniej wg Ciebie. W porządku, może tak być ale Twój podstawowy błąd to, że wytykasz innym błędy nie argumentując swojego zdania. Skoro piszesz, że jego metoda jest niewłaściwa to pokaż tę właściwą, abyśmy więcej tych błędów niepopełniali. I byłbym wdzięczny jakbyś napisał dlaczego Twoja jest lepsza od tej pokazanej wyżej i dlaczego tej wyżej nie powinno się stosować.
Nieznam Cie i niechce osądzać ale sama krytyka nic nie wnosi - masz wiedzę to się podziel, bądź człowiekiem, niemasz wiedzy to przestań się wymadrzać. To naprawde nie jest miłe gdy co drugi post brzmi agresywnie - przecież można normalnie pogadać. Dlatego byłbym wdzięczny (i nie tylko ja) gdybyś następnym razem zaczął dyskusję od zdania "Mylisz się Olon, w ten sposób nie pomożesz roślinie, bo... Lepszą metodą jest..., bo wtedy...". Pomyśl o tym.

Daniel J. - 2007-11-12, 14:15

jakis tam .cyli Przemku R . co ty wten sposob chcesz osiagnac , na jednym forum jestes grzeczny a na innych podskakojesz widocznie lubisz to bo poco bys to robil , jezeli wieszlepiej to sie podziel jezeli nie to niepisz nic :-|


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group