To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Lecznica - Jałowiec złamana gałąź

Anonymous - 2007-06-15, 13:43
Temat postu: Jałowiec złamana gałąź
Witam mam problem z tym oto jałowcem http://www.przyjacielebon...opic.php?t=2239
od jakiegos czasu powoli brązowieje cała korona natomiast dolna gałązka jest w porządku cała zielona. Koncowki mlodych przyrostow na koronie wydają sie jeszcze lekko zielonkawe. Co moze byc przyczyną?

Anonymous - 2007-06-16, 14:05

:-( wstyd sie przyznac ale przypomnielo mi sie ze podczas naginania tej korony powstalo delikatne pekniecie pnia (miedzy ta dolną galazka a gora) bylo to delikatne teraz nie widoczne ale jednak pekniecie. Czy ten testowy egzemplarz da sie jeszcze uratowac? :-(
Jacek Grzelak - 2007-06-16, 23:12

Jeśli zerwałeś wiązki przewodzące , to nic się nie da już zrobić , poza odbudową rośliny od nowa , a to wymaga czasu minimum 3 latka
Anonymous - 2007-06-17, 08:32

Jacku mozesz napisac w jaki sposob ja odbudowac? Czy mam obciąc martwą czesc, kiedy to zrobic, ewentualnie w ktorym miejscu ja obciac?
Pozdrawiam Mikołaj

Jacek Grzelak - 2007-06-17, 11:11

Po prostu musisz pozwolić rosnąć tej dolnej gałęzi i raz na rok obciąć to co zbyt mosno rośnie , w ten sposób roślina dość szybko podrośnie , a jednocześnie nie wyciągnie się nadmiernie , a z obcinaniem poczekaj do czasu aż się w 100% upewnisz że padło (będzie suche i łamliwe ) :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2007-07-19, 19:46

Ponawiam temat ponieważ jestem na 100% pewny ze ta gorna czesc uschnela calkowicie. Dolna galazka powoli sie rozwija jednak w koncu musze odciac ta susze u gory, w ktorym miejscu ciąć? A moze przy okazji jakis jin zrobic z tego pnia?
Anonymous - 2007-07-21, 21:37

Hmm, no to ciachaj, jak jesteś w 100% pewien. Tylko takie pytanko, chcesz robić Jina, a masz płyn do Jin ? Jeśli zrobisz Jina i nie zabezpieczysz go do zleci się mnóstwo robactwa ...
Anonymous - 2007-07-21, 22:22

No zaopatrzylem sie w takowy plyn tylko chodzi mi o miejsce ucięcia bo mam taką "wizje" mniej wiecej narysowalem


Czy moge go tak obciąć?
Czy on nie jest za cienki na takie cięcie i na jin?

Jacek Grzelak - 2007-07-22, 10:01

możesz obciąć suchą wiechę pozostawiając nieokorowany kikut , w momencie kolejnego formowania , gdy roślina podrośnie sam stwierdzisz czy jin tam pasuje , czy nie (na pewno nie taki długi) jednak lepiej pozostaw długi kikut , bowiem obciąć można w każdej chwili , a dokleić już nie , lub jest to trudniejsze , bowiem martwe drewno można w niektórych sytuacjach dorabiać , doklejać , przykręcać itp. :roll: ;-) :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group