To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - jak zabezpieczyc rany po cieciu??

pawel18 - 2007-06-11, 17:20
Temat postu: jak zabezpieczyc rany po cieciu??
dzis przycinalem fikusa bardzo ostro bo skrocilem go o polowe i nie posiadam specjalnej pasty na rany czy istnieja jakies inne srodki ktorymi mozna zabezpieczyc rany po cieciu gdzies czytalem ze mozna czyms innym ale nie bylo mi to wtedy potrzebne wiec nie zakodowalem tego w glowie a teraz nie wiem gdzie to czytalem a wiec zwracam sie o pomoc do fachowcow jest jakis sposob czy wystarczy jak zostawie to samo sobie ??
Anonymous - 2007-06-11, 18:07

Można zasypać sproszkowanym węglem drzewnym, ale niestety będą ciemne ślady.
pawel18 - 2007-06-11, 18:23

dziekje za pomoc i chyba z niej skorzystam a jak bym niczym nie posypal to ile bym musial czekac na zablizniecie sie rany i czy ranasie szybciej zablizni jak posypie weglem??
Anonymous - 2007-06-11, 18:32

To zależy od jej wielkości. Cięcia większe niż średnica ołówka należy zawsze zabezpieczyć, to chroni roślinę przed atakiem drobnoustrojów i przyspiesza gojenie. Najlepsze są preparaty typowe do bonsai, ale dobrze sie też sprawdza pasta FUNABEN ze środkiem przeciwgrzybiczym.
pawel18 - 2007-06-11, 21:17

srednica rany jest troszke mniejsza od srednicy olowka a jesli chodzi o te preparaty to nie mam mozliwosci z nich skorzystac bede mosial chyba zastosowac sproszkowany wegiel drzewny bo nie mam innego wyjscia dzieki za pomoc pozdrawiam
Anonymous - 2007-06-12, 09:12

A dlaczego nie masz możliwości skorzystania z Funabenu lub maści do ran dostępnej w sklepie ogrodniczym za 7 PLN?
pawel18 - 2007-06-12, 15:00

chodzilo mi o to ze nie mam mozliwosci od razu skorzystac z tej pasty bo mieszkam na wsi i nie ma u mnie sklepu ogrodniczego ale w miescie jestem codziennie wiec bede musial kupic pochodze po sklepach i sie popytam
Anonymous - 2007-06-14, 22:16

a ja mam takie male pytanko. co zrobic jak przy obcinaniu galazek prze przypadek naruszylam kore? :-(
Jacek Grzelak - 2007-06-14, 23:08

korę jakiej rośliny :?: i jak mocno , bowiem niektóre rośliny bardzo żle znoszą takie wyczyny , natomiast inne jakoś sobie z tym radzą , najczęściej wystarczy zwykła maść ogrodnicza , nawet najtańsza :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2007-06-15, 21:11

dokładnie chodzi mi o mandarynke :-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group