Mapa strony

   Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 Karmona drobnolistna (indoor)

 

 

Cechy charakterystyczne pomocne w rozpoznaniu gatunku

Cechy charakterystyczne: wyraźne, szczególnie na starszych liściach białawe kropki, będące w rzeczywistości drobnymi "szczecinkami". Po przeciągnięciu palcem od końca liścia w kierunku ogonka wyraźnie wyczuwalna szorstkość. Kształt liści jak widać na zdjęciach nie zawsze jest taki sam. Charakterystyczny jest kształt niektórych listków, które na zakończeniu mają dwa wcięcia. Wyrastające pędy rosną zawsze prosto. Pąki na starszych pędach przyjmują postać stosunkowo dużych narośli (prawe zdjęcie). Na korze pnia również widać podobne narośla jednak mniejsze. Karmona kwitnie (kwiatki o białej barwie) oraz owocuje (początkowo zielone, a później czerwone jagody).   

Warunki hodowli

Karmona jest tropikalnym wiecznie zielonym krzewem. Jest dobrym materiałem na bonsai ze względu na drobne liście i stosunkowo łatwe formowanie. Cechy tego gatunku bowiem pozwalają na kształtowanie tylko przez przycinanie. Bonsai z karmony jest atrakcyjne także ze względu na białe kwiaty pojawiające wiosną i latem, które przekształcają się w zielone, a później czerwone owoce. Jak każda roślina tropikalna karmona drobnolistna rozwija się przez cały rok ( w okresie zimowym mniej intensywnie).

 Stanowisko dla Karmony powinno być bardzo jasne, ale latem należy ją osłaniać przed silnym słońcem. Temperatura w pomieszczeniu musi mieć minimum 15 °C. Podłoże powinno być stale wilgotne. Korzystne jest zraszanie rośliny. Nawozić  karmonę należy przez cały rok, zimą raz w miesiącu, a przez resztę roku co dwa tygodnie. Przesadzanie co dwa lata.

Karmonę formujemy  przez cięcie Gdy pędy mają około siedmiu liści przycinamy je pozostawiając dwa, trzy. Spowoduje to zagęszczenie korony i sprowokuje drzewko do bardziej intensywnego rozwoju. Oczywiście jeśli potrzebujemy wykształcić dłuższą gałąź nie przycinamy tak krótko.  Pędy można także drutować, jest to jednak dość trudne ze względu na łatwo łamiące się gałązki i z tego powodu zabieg ten możliwy jest jedynie w przypadku niezdrewniałych pędów . Rozmnażanie poprzez nasiona przez cały rok lub sadzonki zielne wiosną i latem ( obie metody wymagają warunków szklarniowych ).


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone